Dnes končí MFF ve Zlíně

Pokud nejste zrovna ve Zlíně, můžete se večer podívat na druhý program České televize, kde poběží slavnostní zakončení MFF festivalu pro děti a mládež, který bude moderovat Roman Vojtek. A jaký byl letošní festival?

slide1

Letos se konal už 54. ročník této tradiční akce, která se poslední dobou zaměřuje také na filmy pro náctileté, ale přesáhne i do kategorie filmů pro dospělé. Dramaturgové letos uvedli 365 filmů a jedním z velkých taháků byla retrospektiva a přehlídka polské kinematografie zaměřená na děti a mládež. Počet filmů budí úctu, ale nemyslete si, že s ejedná pouze o filmy pro mládež z tohoto roku, festival nabídl také filmy starší a krátkometrážní animované. K vidění byly ve výběru festivalu i náročné látky jako Katyň Andrzeje Wajdy, kultovní Sexmise Julia Machulského nebo drama Agnieszky Holland V temnotě, které se probojovalo až do oskarových nominací. Festival navštívilo 107 000 diváků a do kina si jich našlo cestu velmi slušných 42 000.

nabarvene_ptace_marhoul

V rámci industry programu Alice Nellis četla scénář k připravované pohádce „Sedmero krkavců“, Václav Marhoul četl a barvitě vyprávěl o přípravách snímku „Nabarvené ptáče“, diskutovalo se opět na věčné téma hodnocení na csfd.cz s Martinem Pomothym a ke slovu se dostal také Jaroslav Sedláček z Filmového centra České televize, která je rovněž mediálním partnerem celé akce.

pojedeme

Z českých filmů se tématicky na festival hodil režijní debut Jiřího Mádla „Pojedeme k moři“, jehož návštěvnost už se blíží k osmi desítkám tisíc, což je ve světle letošních výsledků hodně slušné.

mud_2

Ze světové produkce festival uvedl ale i třeba výborný film Jeffa Nicholse „Mud s Matthew McConaughym, který spojuje dospělé i dětské téma a v rámci žánru patří ke špičce. Dvojice kluků narazí na ostrově na muže, který nemůže být zajímavější – snaží se stáhnout z koruny stromů svou loď a získat zpět srdce své lásky, kterou pronásledují gangsteři.

We-Are-the-Best-Movie

Svou novinku představil také režisér snímku Láska je láska (Fucking Amal) Lukas Moodyson. Film se jmenuje „We Are the Best!“ Ve Stockholmu roku 1982 se otevírá příběh tří třináctiletých dívek Boby, Klary a Hedvigi, které brázdí ulice města. Jsou odvážné, tvrdé a silné, stejně však slabé, zmatené a nenormální. Protloukají se samy, protože rodiče je přehlížejí. Na jídlo si ohřívají rybí prsty v topinkovači, protože matka jedné z nich je v hospodě. To jim však nezabrání, aby založily punkovou kapelu, bez jakýchkoli nástrojů, a to i když všichni říkají, že “punk je mrtev”. Ať žije punk!

exit-marrakech

Německá režisérka Caroline Link, která dostala před deseti lety Oskara za film „Nikde v Africe“ natočila zajímavý film z exotické Marakéše. Sedmnáctiletý Ben se po rozvodu rodičů stýká s otcem, uznávaným divadelním režisérem, jen velmi sporadicky. A situace se vůbec nezlepší, když je za ním poslán na divadelní festival do marockého Marrákeše. Zde už to není jenom otec, kdo je mu cizí, ale také okolní prostředí. A má tu strávit celé letní prázdniny! Protože s otcem nenachází společnou řeč, Ben se rozhodne plně ponořit do tajů exotické země a prozkoumat pro něj neznámý svět. Zamiluje se do dívky Karimy a následuje ji do její odlehlé rodné vesničky v pohoří Atlas. Jeho otec se o něj mezitím začíná opravdu bát. Když se mu syn několik dní neozve, začne je sám hledat. A tak se oba ocitají na pouti zvláštní zemí, ve které mohou jeden druhého ztratit nadobro, anebo také opětovně nalézt…

Nezapomeňte se tedy večer podívat na ceremoniál a za rok ve Zlíně se pořadatelé těší na viděnou!

Přidat komentář

TOPlist