Herecký chameleon Kevin Spacey

Cesta k nejuznávanějším hercům své generace vedla u Kevina Spaceyho přes spoustu vedlejších rolí, pilnou práci na divadle ale také filmové festivaly, kde přičinlivě pomáhal mladým filmařům v kariéře a teď sbírá zasloužené ovoce. Kdo ale je Kevin Spacey?

house-of-cards_3

Nad tím si láme hlavu spousta novinářů. Spacey si bedlivě střeží soukromí, nikdy se nevyjádřil ke své údajné homosexualitě a je starý mládenec. Vzhledem k tomu, že průvodce jeho ranou kariérou byl Jack Nicholson, tak se není ani čemu divit. Nicholson se nikdy netajil svou radou kolegům:“Čím méně toho o mě budete vědět, tím pro vás budu zajímavější.“

 

Kevin Spacey se narodil 26. 7. 1959 a odmalička byl pěkné kvítko. Aby ho rodiči naučili disciplíně, poslali ho na vojenskou akademii. To ovšem nemělo valný výsledek, protože mládence ze školy vyhodili. Přestoupil tedy na střední školu Chatsworth High School, kde se realizoval v dramatickém kroužku. Jeho výbušná povaha našla své uplatnění, ve kterém se rozhodl pokračovat i na vysoké škole.

heartburn

Spacey se začal věnovat kariéře komika, ale jeho spolužák ze školy Val Kilmer mu řekl, ať se věnuje raději charakternímu herectví a zapíše se na herecké kurzy na Julliard. To přineslo své ovoce a v roce 1981 se už objevil v profesionálním divadelním angažmá. Na plátno Kevina Spaceyho přivedl americký klasik Mike Nichols, který ho obsadil do svého dramatu HořkostJackem Nicholsonem. Film příliš úspěšný nebyl, ale už samotná spolupráce s Nicholsem ho přivedla do hledáčku režisérů.

 

Výběr rolí Kevina Spaceyho nebyl od začátku vůbec špatný. Sice se mu hlavní úlohy vyhýbaly, ale vedlejší role, které ztvárňoval, nebyly nikdy triviální. Neztratil se třeba v Konkurentech po boku Jacka Lemmona, s kterým se setkal před lety už na divadle.

 

Kevin Spacey byl již počátkem devadesátých let etablovaný divadelní profesionál, hrál na divadle s Al Pacinem a nevyhýbal se ani návštěvám nezávislých filmových festivalů, zvláště Sundance, kde se setkal s dvěma výraznými talenty, kteří mu zásadně akcelerovali kariéru. Ti dva mladí muži se jmenovali David Fincher a Bryan Singer.

seven

U prvně jmenovaného se objevil v pro něj naprosto přelomovém roce 1995 v roli Johna Doe v kultovním thrilleru Sedm. Trval na tom, aby se jeho jméno neobjevilo na plakátech, protože diváci by si snad mohli domyslet jakou roli ve filmu hraje. A američtí diváci taky jen koukali. Jeho chladnokrevný manipulátorský vrah, který budil dojmem vševědoucího bastarda diváky bezesporu zaujal.

Nejslavnější filmové loupeže

A pak přišel mrzák Verbal v kultovním neo-noirovém thrilleru Obvyklí podezřelí, který mu vynesl prvního Oskara a jak se říká lidově, bylo vymalováno. Z Kevina Spaceyho se stala hvězda. No, vlastně…hvězda. Nikoli ve smyslu bankovního konta jako v případě Toma Cruise nebo Harrisona Forda, ale hvězda charakterní a respektovaná.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist