Na hraně zítřka (2014)

edge-of-tomorrow-1

Edge of Tomorrow, režie: Doug Liman, scénář: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John Henry Butterworth podle novely Hiroši Sakurazakiho, kamera: Dion Beebe, střih: james Herbert, hrají: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Jonas Armstrong, Brendan Gleeson, Tony Way

 

113 minut, 2.35:1, Arriflex, Panavision Panaflex Platinum, barevný

 

Film:

 

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit jednoho emzáka. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít… a tak stále dokola.

edge4

 

 

Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit.

 

XXX EOT-TRL2-02139.JPG D ENT

 

Je to neuvěřitelných devatenáct let, co scenárista Christopher McQuarrie napsal výborný neonoir „Obvyklí podezřelí“. Od té doby napsal solidní „Valkýru“, z kamarádství přechod Floriana von Donnersmarcka do Hollywoodu „Turistu“ nebo solidní rodinnou podívanou „Jack a obři“.

edge-of-tomorrow-2

 

Loni uvedené sci-fi „Nevědomí“ bylo především vizuální pastvou pro oči a díky mimořádné technické kvalitě, člověk občas přimhouřil oči nad některými dějovými zvraty. Na hraně zítřka s časovou smyčkou tak vstupuje do vod, kde Duncan Jones zabodoval s výborným Zdrojovým kódem a přitom nepokrytě cituje scenáristický nápad z filmu Na hromnice o den více. Tentokrát však seděl na režisérské sesli skvělý režisér Doug Liman a bojové scény a druhý štáb režíroval legendární kaskadér Simon Crane, tedy světový guru této branže. Výsledek je tedy zřejmě nejambicióznější titul této blockbusterové sezóny, který své plány ovšem bezezbytku naplnil.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist