The Words (2012)

thewords 1

režie a scénář: Brian Klugman, Lee Sternhal, kamera: Antonio Calvache, hudba: Marcelo Zarvos, střih: Leslie Jones, hrají: Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid, Ben Barnes, Zoë Saldana, Olivia Wilde, Nora Arnezeder

 

102 minut, 1.85:1, 35 mm a digitál, barevný

FILM:

Když Rory Jansen (Bradley Cooper - „Terapie láskou„, „Pařba v Bangkoku„, „VšemocnýZa borovicovým hájem) vydá svou první knihu, je výjimečná. Je to událost, která se přihodí jednou za generaci a která rozbouří literární svět i veřejnost. Přátelé ji s nadšením doporučují, kritika je také nadšena. Kniha je všude – od knižních klubů, po letadla a akademickou půdu.

 

Stylem, který je svěží a moudrostí o životě, se zdá být jaksi nadčasovou. Rory se okamžitě stává literární hvězdou. Charismatický, talentovaný, inteligentní, mladý autor má zdá se všechno: báječný život, milující manželku (Zoë Saldana – Star Trek: Do temnoty, Star Trek, Avatar), svět mu leží u nohou – a to vše díky jeho slovům. Ale čí to jsou slova? A čí to je nakonec příběh? V okamžiku, kdy Rory dosáhne nejvyššího úspěchu, jej vypátrá Starý muž (Jeremy Irons – Margin Call) a po krátkém avšak silném příběhu mu sdělí, že on je skutečným autorem novely.

TW_3610.NEF

Příběh napsaný jako příběh v příběhu. Roryho život je sám o sobě fikcí. Za tím vším je skutečný živý literární lev, Clay Hammond (Dennis Quaid – Traffic – nadvláda gangů). Sváděn a zaplétán do rozhovoru o skutečném významu této novely, krásnou a mazanou absolventkou (Olivia Wilde – Tři dny ke svobodě, Rivalové, Vyměřený čas, Kovbojové a vetřelci, TRON: Legacy), nemůže zabránit spojení mezi příběhem a svou vlastní tajnou minulostí.

 

Brian Klugman a Lee Sternhal napsali scénář k filmu v roce 1999. Již tehdy se znali s profesionálním hercem Bradleym Cooperem, kterému nabídli hlavní roli. Cooper ji s nadšením přijal, ale než se scénář dostal do realizačního procesu, trvalo to dlouhých 10 let, kdy se Cooper stal hvězdou díky filmu Pařba ve Vegas a producenti získali potřebných 6 milionů dolarů na realizaci filmu. Jistě jim pomohlo také to, že jim byl ve světě hlavních studií uznán námět pro film TRON: Legacy.

the words3

Film The Words má úchvatnou formu. Odehrává se ve třech rovinách a popisuje tři nezávislé příběhy, které však na konci složí mozaiku příběhu hlavního, se všemi odbočkami a falešnými stopami. Tvůrcům se tak podařilo vybudovat solidní drama, ale v průběhu filmu balancují v žánrech historického snímku, psychologického filmu, thrilleru i čistokrevné romance.

 

Jedním z hlavních témat filmu je autorství, ale také docela obyčejné štěstí. V reálném životě je bizarní sledovat, když se vám někdo pokusí ukrást dílo, které jste sám vytvořil. Jelikož jsem to zažil, tak bych už pár let zpátky neudělal ani krok, aniž bych si jakýkoli svůj výtvor, za kterým si pevně stojím, nezaregistroval. Pochopitelně, že i pak se najdou nebojácní hlupáci, kteří se mohou vydávat za autory, ale časem se to vždy provalí a končí to velkou ostudou.

the words4

Přesně tak to je i ve filmu The Words, kde ale tvůrci dávají divákovi vybrat, ke komu přikloní své sympatie. Souhry okolností pak scenáristé někdy nechají stejně jako v životě odehrát do podivných situací bez typických hollywoodských katarzí, kde každý hned tahá bouchačku. Ostatně tento film absentuje na prvoplánová gesta, silácké kecy a klišé. Vypráví civilně, překvapivě a dokud nejsou závěrečné titulky, tak se od něj neodtrhnete.

 

O to víc mě zaráží, že film docela sestřelila kritika, u které se nedostal ani na hranici průměru. Na druhou stranu zase snímek slavil úspěch u diváků a dočkal se i velmi slušného hodnocení na databázích, přičemž nejlépe film hodnotí demografická skupina 18-29. Film The Words není typický artový snímek a v podstatě to není ani typický mainstream. Pokud bychom se měli držet škatulek pak se nejlépe hodí do krabičky malých profesionálně odvedených filmů, od kterých nic nečekáte a nakonec vás mohou velmi příjemně překvapit.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

1 komentář

  1. Vladka21 napsal:

    Výborný scénář a skvělá ukázka toho, jak se mají vyprávět příběhy, žádné šablony, žádná klišé, ale zobrazení tvůrčího procesu a morální zodpovědnosti každého tvůrce. Jsou to sice jen slova, ale…

Přidat komentář

TOPlist