Chraň nás od zlého (2014)

1175917 - DELIVER US FROM EVIL

USA 2014, Deliver us from Evil, režie: Scott Derickson, scénář: Paul Harris Boardman a Scott Derickson podle knihy Ralpha Sarchieho a Lisy Collier Cool, kamera: Scott Kevam hudba: Christopher Young, hrají: Eric Bana, Edgar Ramirez, Olivia Munn, Sean Harris, Joel McHale

 

119 minut, 2.35:1, Sony CineAlta, barevný

Film:

Titulek – „Podle skutečné události“. 2010, Irák. Vlahá noc v irácké poušti. Skupina amerických vojáků pronásleduje své nepřátele a po krátké přestřelce objeví vstup do podzemní kopky. Tam se však stane něco divného, obraz padá a ocitáme se v New Yorku. Newyorský policista Ralph Sarchie (Eric Bana – Na život a na smrt, Star Trek) se svým parťákem Butlerem (Joel McHale) jedou během hlídky do zoo, kde matka (Olivia Horton) právě hodila své dítě do betonového výběhu. Přijíždí na místo, ženu zklidní a odvezou na stanici. Ještě před tím si ale všimnou podivného chlápka v kapuci, který ve výběhu lvů něco natírá.

Edgar Ramirez

Na druhý den Ralpha vyhledá nekonvenční kněz Mendosa (Edgar Ramirez – Hněv titánů) a zeptá se ho na zdravotní stav zatčené ženy. Ralph mu opáčí, že asi jako každýmu magorovi, kterýmu rupne v bedně, ale Mendosa ho ujistí v tom, že žena rozhodně blázen není. Ralph mu nevěnuje příliš pozornosti, ale už je v něm zasetý červíček pochybností, takže když se má vypravit do domu, kde se ozývají podivné zvuky, tak se tam vypraví. Po děsivém úvodu najde ve sklepě hrůzné překvapení a divák poprvé uvidí něco, co asi nebude úplně podle skutečných událostí, jak je popsáno na začátku. Ale to je fuk. Podstatné je, že se posouvá děj a stopy v případu se neustále stáčí k podivnému natěrači v zoo, kolem kterého se kupí mrtvoly a vše spojuje děsivá událost ze začátku v Iráku.

 

Ralph Sarchie je skutečně newyorský policajt, jenž už je nějaký ten pátek ve výslužbě. Nečekejte ovšem žádného důchodce, ale pěkně ostrého chlápka, který se skutečně dal dohromady s nekonvenčním knězem a za posledních deset let se nachomýtli k celé řadě okultních případů – od malé holčičky hovořící latinsky až po starší ženu vydávající podivné břišní zvuky. Ostatně bude k tomu uveden také dokumentární film, který se jistě setká s velkým úspěchem, protože skupiny zabývající se paranormálními jevy zažívají celosvětově doslova boom.

Eric Bana;Joel McHale

A nejenom dokumentární film, ale samozřejmě zbrusu nové vydání všech okultních knih a něco mi říká, že časem i televizní seriál na bázi reality show. Producentem téhle akce je totiž Jerry Bruckheimer, který v zábavním průmyslu umí chodit. Ledva mu neprodloužili exkluzivní smlouvu u Disneyho, natočil pro Sony ve své produkci horror, kde dětičky, kterým doteď vnucoval sladký popcorn a limonádu, háže do betonových výběhů a děsí je vlastními hračkami. Bruckheimer má stále producentský instinkt predátora a zrovna teď mu asi příliš do zpěvu není. Každý pisálek se do něj už pár týdnů opírá a zesměšňuje celou jeho kariéru. Inu jak se říká, není žádný byznys jako šoubyznys.

 

Bruckheimer angažoval na pozici režiséra Scotta Derricksona, který v rámci horrorového žánru natočil dva nadprůměrné snímky The Exorcism of Emily Rose, kde podle skutečné události vymítal démona z posedlé dívky v napínavé kombinaci horroru a soudního dramatu a dle mého soudu žánrovou pecku Sinister o spisovateli píšícím knihy o tragických událostech, který se vždy nastěhuje na místo činu. Derrickson je pro tento druh snímku ideální volba. Chraň nás od zlého však není čistokrevný horror, je totiž žánrovým mixem s policejním thrillerem.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Nebylo to špatný, ale příště napište, že jsem si musela dvě třetiny filmu zakrejvat voči!

Přidat komentář

TOPlist