Zloba – královna černé magie (2014)

maleficent08

Maleficent, režie: Robert Stromberg, scénář: Linda Woolverton podle Disneyho pohádky Šípková Růženka a pohádky La Belle au bois dormant Charlese Perraulta, kamera: Dean Semler, hudba: James Newton Howard, hrají: Angelina Jolie, Sharlto Copley, Elle Fanning, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple, India Eisley, Miranda Richardson, Brenton Thwaites

 

97 minut, 2.35:1, ARRIRAW (2.8), digitál (2K), barevný

 Film:

Nová pohádka od Disneyho Zloba – královna černé magie, by se možná slušela označit za staronovou. Po úspěchu pohádek Sněhurka a lovec a Mirror, Mirror, kterým filmaři velkoryse a úspěšně vrátili na plátno pohádku o Sněhurce, nenechalo studio Disney na svou odpověď dlouho čekat. Disney se znovu vrhl na adaptaci pohádky Šípková Růženka, kterou již jednou natočil v roce 1959 a namíchal jí s klasickou francouzskou barokní pohádkou „La Belle au bois dormant“ Charlese Perraulta. Na barok však rovnou zapomeňte, tohle je Disneyho lunapark řízlý hradem ála Camelot a anglickým viktoriánským venkovem a nikoli francouzský zámek na Loiře.

maleficent10

Tato pohádka nemá úplně strukturu klasického filmového vyprávění, takže pokud prozradím expozici, dostanu se až k téměř 50. minutě filmu, což je u 90 minutového vyprávění z mého pohledu docela problém. Pokusím se tedy zestručnit úvod natolik, aby zůstal i dostatečně napínavý, pokud se vypravíte do kina.

maleficent11

Inu, jsou dvě království žijící paralelně vedle sebe. Jedno je lidské a vládne mu král a druhé je plné víl a roztodivných bytostí. Jednou z těch bytostí je i víla Zlobilka, která je však spravedlivá a má čisté srdce. Je to veselé a nekonfliktní děvče, které je pyšné na svá křídla a miluje svět. Jenže jednoho dne do království víl vstoupí malý chlapec Stefan. Ten se nezapíše příliš dobře, protože ukradne z tůňky polodrahokam. Zlobilka ho požádá, ať ho vrátí a Stefan tak učiní. Mezi oběma vznikne přátelství. Jenže čas kvapí a Stefan je velmi ambiciózní. Ledva dostane podobu Sharlta Copleyho, stane se z něj docela slušný amorální výlupek.

maleficent20114

Zlobilka už má tvář Angeliny Jolie a tváří se už také celkem protřele, takže když na její království zaútočí lidé v čele s králem, strhne se bitva, kde mají čáry a kouzla přeci jen navrch před lidskými těžkooděnci. Pak však přichází zrada, kterou neprozradím a Stefanův nástup na trůn. Když se Stefanovi narodí děvčátko a přiletí tři sudičky víly s dobrými úmysly, objeví se také Zlobilka, která už spíš připomíná dominu ze sadomasochistického salonu a říká si Zloba. Ta vyřkne nemilosrdnou kletbu, že až bude Sněhurce šestnáct, tak…však víte.

Disney's "Maleficent" Ph: Film Still ©Disney 2014

Zloba je pohádka jednadvacátého století, je celkem dost emancipovaná a feministická a nedělá z dětí blbečky. Debutující režisér Robert Stromberg je specialistou na vizuální efekty, takže nás už od počátku baví fantastickými výjevy, které umí prodat. Dokonce i některé animované postavičky bavící zejména nejmladší diváky jsou vtipné a ne trapné. Herci se umí pěkně tvářit, nad tušeným násilím přivírají oči a u humoru se s chutí smějí do kamery. Jak asi tušíte, herecky to úplně oskarová záležitost není. Na druhou stranu jí nikdy být ani neměla a v rámci žánru je všechno o.k. Výjimkou je určitě duo Angelina Jolie (VýměnaSaltWanted, 60 sekunda Sharlto Copley (Elysium, District 9)  přičemž zejména druhý jmenovaný si svou roli vystřihl s opravdovou chutí. U Angeliny se člověk nemůže zbavit celkem oprávněného dojmu, že ta zloba až taková zloba vlastně není.

D

Co už je méně o.k. je skutečnost, že se to celé místy pěkně vleče. Scéna útoku na trnovou hradbu je vyloženě zbytečná a nicneříkající a zhruba kolem hodiny odehraného času si říkáte, jak s tímhle řídkým příběhem a prakticky bez nějakého většího dobrodružství chtějí dojet ještě další půlhodinu. No, nakonec se jim to docela podaří a finále nemá daleko k horroru. Myslím, že nejmenší diváky slušně vyděsí.

 

Velkou pochvalu si zaslouží zkušený kameraman Dean Semler a určitě také skladatel James Newton Howard, kteří odvádí velmi slušnou práci.

maleficent

Pro cílovou skupinu je tato pohádka příjemným zpestřením programové nabídky kin i z toho důvodu, že je hraná a nikoli plně animovaná a vzhledem k tomu, že na ní chodí i hodně dospělých, je to přesně ta pohádka, kterou si mohou se svými ratolestmi, ale i bez nich, docela slušně užít.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Dnes vychází na partnerském portálu RealArts.cz

Filmové premiéry od 3. července 2014

Přidat komentář

TOPlist