ČESKÁ KINA: Na Fialce

   Jedno z nejmladších českých kin Na FialceŘíčanech oslaví za pár dní své první narozeniny, takže se vydejme zjistit, zda se smělé plány provozovatelům vyplatily a zda si kino našlo své diváky.

kino_grafika

Říčany je město hned za cedulí Praha a během své existence v něm fungovala dvě kina. Zatímco jedno provozovala mládežnická organizace Sokol a nepromítá již dlouho, druhé kino je velká budova patřící městu, která od roku 2006 chátrá a leží ladem. Využití budovy se řeší už tolik let, že se nakonec postupně chátrající budova v téměř centru města nakonec přejede buldozerem. Ostatně energetický štítek této budovy by jistě svítil výrazně červenou barvou, takže provozovatel by si naběhl do pasti na medvěda, která stála peníze a nervy řadu předchozích nájemců.

 

Asi tak pět minut chůze od tohoto objektu však loni otevřelo multifunkční volnočasové centrum Na Fialce s krytým bazénem a kavárnou nový kinosál, který zároveň slouží i pro divadelní produkce a koncerty. Výhodou je velká elevace hlediště, takže je odkudkoli dobře vidět a nehrozí, že přes dlouhána před vámi neuvidíte program. Sál má 104 míst a jeho dramaturgie se zaměřuje zejména na evropský film a alternativní obsah jako záznamy oper, divadelních her, výstav, ale i filmu za účasti tvůrců a jak nám prozradil Jan Urbanec o posledně jmenovaném:“Vidím v tom velký přínos ve věčném souboji s domácím sezením u televize. Mám pocit, že za těchto okolností se z kina zase stává společenský prostor.“

fialka celek

Loni v říjnu jsme Na Fialce promítali pohádku S čerty nejsou žerty v souvislosti s vydáním Slavné české filmové klasiky a je samozřejmě otázkou, co promítat v maloměstě u Prahy, které má i díky hromadné dopravě pár minut do multiplexů. Zeptali jsme se tedy Jana Urbance, co by označil jako nejtěžší překážku při provozování kina?,, Neřekl bych, že to je překážka, ale hodně mě baví nevyzpytatelnost diváckého vkusu :) Bývám často mile překvapen.“

 

Ostatně stačí se podívat do programu kina na často reprízovaný švédský film Stoletý stařík, který vylezl z okna, popřípadě několikrát beznadějně vyprodaný Revival Alice Nellis i půl roku po premiéře. Přesně tyto snímky nejsou přímo potravou pro multiplexy, ale právě v takových kinech udělají zajímavou návštěvnost a uspokojí jak kinaře, tak normální filmaře.

fialka

A co by kinaři Na Fialce vzkázali svým potenciálním návštěvníkům, kteří by chtěli kino navštívit?:“ Ať nám pomohou být prostorem, který je bude bavit. Žádná připomínka u nás nezůstane bez odezvy a snažíme se našim divákům přiblížit. Mým cílem je mít kino (potažmo kulturní prostor), které divákům nabídne to, co chtějí. Ne v tom směru, že nejvýdělečnější koninu budeme hrát 5x týdně, ale že nabídneme divákům programovou skladbu, ve které si najde každý to své. Takže vedle aktuálních blockbusterů zařazuji do programu i klubové filmy, o kterých z pravidla necháváme diváky hlasovat ve filmjukeboxu a každý měsíc hrajeme alespoň jeden záznam opery, baletu či záznam kinovýstavy.

 

Pokud chcete jedno z nejnovějších českých kin navštívit, tak navštivte web http://kino.nafialce.cz/ a vyberte si z aktuálního programu a nebo rovnou vyražte na procházku na adresu Mánesova 2530/3a v Říčanech.

Přidat komentář

TOPlist