Klasické filmy pohledem Ondřeje Slaniny

Od počátku existence našeho filmového magazínu se pravidelně v neděli vracíme ke klasickým a hlavně dobrým filmům. Ani dnešek nebude výjimkou.


Nejprve začněme trochou statistiky, v rubrice Retro&Legendy je k dnešnímu dni 183 filmových titulů, klasických filmových legend, špičkových ukázek filmového řemesla a majáků filmového umění. Úplně první film v této rubrice byl thriller Alana J. Pakuly KluteJane Fonda a byl publikován 1.1.2010, tedy v úplně první den spuštění našeho magazínu, který pak ještě celý měsíc běžel v testovací verzi.

Slavná světová filmová klasika již v prodeji

Od té doby jsem také některé tyto legendy umisťoval na blog.idnes.cz, kde slavily mimořádný čtenářský ohlas a v roce 2011 vznikl paralelní knižní projekt Slavná světová filmová klasika, kde je sto klasických světových filmů, z nichž dosud stále řadu z nich na Realfilmu nenaleznete. Pokud máte o tento knižní projekt zájem, můžete si ho v tištěné podobě objednat na emailu klasika@realfilm.cz za 250 korun, pokud preferujete elektronické knihy, tak si knihu můžete hned stáhnout tady https://www.alza.cz/slavna-svetova-filmova-klasika-d1638908.htm nebo tady http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html.

 

Slavná světová filmová klasika obsahuje řadu zajímavostí a některé jsou publikovány vůbec poprvé a vzhledem k tomu, že kniha vznikla v Čechách, tak oproti překladové literatuře obsahuje i řadu informací, které se vztahují k domácímu prostředí, aniž by to bylo všeobecně známo. Za zmínku stojí třeba český podíl na muzikálu West Side Story, Annaudových Medvědech nebo na Hitchcockově Vertigu. Dočtete se ale také o alternativních koncích slavných filmů, hlasitých odchodech herců z natáčení uprostřed produkce, neuvěřitelných strastech při výrobě filmu, ale také o spoustě osobních vítězství nad okolnostmi a nepřáteli v tvrdé filmové branži.

klasika

Úspěch tohoto projektu dal vzniknout pokračování, které se jmenuje Slavná česká filmová klasika a můžete si ještě pár posledních kusů objednat na emailu klasika@realfilm.cz za stejnou cenu 250 korun. Elektronická verze je nyní v přípravě. Koncept zůstal stejný, kromě toho však kniha obsahuje také stať Všichni dobří čeští filmaři, kde se po dvacetiletích odvíjí filmové dějiny na základě příběhů filmařů a jejich děl zasazených do kontextů doby. V českém prostředí je to ojedinělá publikace a připravujeme i cizojazyčné verze.

 

Při psaní jsem se setkal s mnoha filmaři různých profesí, ale i herci, s kterými jsme dali dohromady skutečně výběrovou a pestrou směsici informací. Pokud čtete náš magazín pravidelně, tak jste také mohli navštěvovat naše filmové kluby s filmy Nové vlny, kdy jsme promítali legendární klasická díla a trezorové filmy. Velkým zážitkem pak byla projekce Vláčilova Údolí včel v kostele na zámku Stránov u Mladé Boleslavi, restaurovaná digitální verze Markety Lazarové ve 4K v Premiere Cinemas v Hostivaři nebo Eva tropí hlouposti z klasické 35 mm kopie v kině Lucerna.

 

intimní osvetlení

intimní osvetlení

Informace obsažené v české klasice čítají třeba, jak nezodpovědní filmaři zapálili velmi výdělečné pražské ateliéry, když ignorovali zákaz kouření, jak se dělal sníh při natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku, jak skládal hudbu Zdeněk Liška a jak předstíral, že potřebuje ještě trochu času na partituru, aby mohl František Vláčil dokončit Marketu Lazarovou nebo jak Ivan Passer obsadil jednu z hlavních rolí do svého filmu Intimní osvětlení den před spuštěním natáčení.

 

V klasických filmech budeme na Realfilmu samozřejmě pokračovat i nadále, jeden z právě dokončovaných projektů jsou paměti herce Pavla Trávníčka Vadí, když používám humor, kde se kromě divadla samozřejmě na další klasická díla i úspěšné filmaře zaměříme také.

 

Zůstaňte naladěni na RealFilm.cz a pokud máte zájem, tak oba tištěné knižní tituly objednávejte na emailu klasika@realfilm.cz a e-book Slavná světová filmová klasika na těchto odkazech tady https://www.alza.cz/slavna-svetova-filmova-klasika-d1638908.htm nebo tady http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html.

 

Váš

 

Ondřej Slanina

svet-knihy-klasika

Přidat komentář

TOPlist