Nicole Kidman: Od hvězdné manželky k slavné divě

nicole kidman

Tato půvabná stoosmdesáticentimetrová diva filmového plátna se proslavila již svými prvními rolemi v Austrálii. Mezinárodní hvězdu z ní udělal psychothriller Úplné bezvětří Phillipa Noyce, kde předváděla strhující výkon jako ohrožená žena na palubě luxusní plachetnice uprostřed oceánu.

 

Její první role v Hollywoodu byl film Bouřlivé dny Tonyho Scotta, kde se seznámila s budoucím manželem Tomem Cruisem. Její kariéra v devadesátých letech střídala ambiciózní tituly s komerčními i uměleckými propadáky. Společné role s manželem nakonec kýžený úspěch nepřinesly, přestože se spolu pravidelně objevovaly na titulních stranách všech světových časopisů.

Gus Van Sant

Uspěla ve filmu Billy Bathgate, za který získala nominaci na Zlatý globus a za brilantní satiru Zemřít pro…režiséra Gus Van SantaZlatý globus dokonce získala. Právě druhý jmenovaný snímek, kde ztvárnila kudlanku nábožnou z maloměsta způsobil, že někteří zlí jazykové začali tvrdit, zda-li v jejím mistrovském herectví není trochu více z její skutečné povahy, než obvykle.

 

Opravdový zlom přišel spoluprací se Stanley Kubrickem, protože její kreace ve filmu Eyes Wide Shut byla tím nejlepším, co film vlastně nabídl. Snový snímek naprosto se vymykající tehdejší produkci zůstává v dějinách filmu zcela osamocen.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Rozvod s Tomem Cruisem znamenal pro její kariéru zásadní impuls. Filmy Moulin Rouge, Ti druzí, Hodiny a Návrat do Cold Mountain se staly výrazně komerčně i umělecky zajímavými filmy. Na druhou stranu některé její výkony té doby v rádoby uměleckých filmech by zcela jistě ze své filmografie vymazala. Oskara získala za emotivně vypjatý film Hodiny a o měsíc dříve v roce 2003 získala svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.

 

Avšak ani zářivá kariéra neznamená nutně stálý úspěch a popularitu a zejména důvěru filmových investorů. Na zájem fanoušků si Nicole Kidman nikdy stěžovat nemohla, ale její kariéru zásadně ovlivnil snímek Moulin Rouge. Její zranění nohy se stalo varováním pro pojišťovny, které jí začaly dávat stopku u velkých filmů. Zranění film prodlouží a zvyšuje riziko investorům a zejména pojišťovně, která pak zpoždění nechce hradit. Pro vysokorozpočtový snímek, kde zpoždění jen o jediný den znamená obrovské náklady je tak Nicole Kidman velmi riziková hvězda. Ostatně i to je jeden z důvodů proč se neobjevuje v současných populárních comicsových adaptacích, kde se počítá s obrovskými rozpočty.

V roce 2005 natočila úspěšný thriller Tlumočnice a nadpřirozenou romantickou komedii Moje krásná čarodějka. Oba filmy se sice dostaly do černých čísel, ale s odřenýma ušima. A pak to přišlo, série propadáků. Invaze v produkci Joela Silvera byla pro všechny zúčastněné noční můra, které nepomohla ani změna režiséra, Zlatý kompas chtěl navázat na úspěch fantasy sérií, ale zruinoval celé studio New Line Cinema, Austrálie s Hugh Jackmanem bezprecedentně propadla a ambiciózní muzikál Nine způsobil velký šrám na kariérním životopisu bratrů Weinsteinů.

grace of monaco

Jediný film, který skončil v plusu je komedie Just Go With It, kde ale hrála druhé housle po Adamu Sandlerovi a Jennifer Aniston. Její poslední filmy, kde sice střídá žánry a hledá nové polohy však diváky vůbec nezajímají. Velký comeback se pak očekával od evropské koprodukce Grace, kde ztvárnila populární filmovou hvězdu Grace Kelly, ale uvedení na začátku festivalu v Cannes skončilo ostře sledovaným průšvihem.

 

Popřejme však jí a Werneru Herzogovi hodně štěstí s filmem Queen of the Desert, kde společně s Robertem Pattinsonem a Jamesem Francem oživí zajímavý životní příběh britské spisovatelky, kulturní atašé, cestovatelky a kartografky Gertrudy Bell.

 Související články:
Respektovaný Lee Daniels si vzal do parády Nicole Kidman

Rabbit Hole – nezávislý doják s Nicole Kidman

Přidat komentář

TOPlist