Rocky (1976)

rocky

USA 1976, režie: John G. Avildsen, scénář: Sylvester Stallone, kamera: James Crabe, hudba: Bill Conti, střih: Scott Conrad, Richard Halsey, hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire, Carl Weathers, Burt Young, Burgess Meredith

 

119 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší film, režii, střih, nominace na Oskara – herec v hlavní roli (Sylvester Stallone), scénář, herec ve vedlejší roli (Burgess Meredith), herec ve vedlejší roli (Burt Young), herečka v hlavní roli (Talia Shire), píseň (Gonna Fly Now), zvuk, film vybrán do národního ochranného fondu USA (2006)

Film:

Rocky Balboa (Sylvester Stallone) je prostoduchý kluk milující box, který se živí příležitostnými pracemi a sní svůj velký sen o velké sportovní kariéře. Pohybuje se v prostředí nižší střední třídy mezi lidmi, kteří se běžně v hollywoodském studiovém snímku neobjevují. Zamiluje se do hezké dívky Adriany (Talia Shire) – prodavačky ve zverimexu a touží s ní žít bohatý a úspěšný život. Trénuje u přísného trenéra Mickeyho (Burgess Meredith) a najednou to přijde. Dostane možnost utkat se s šampionem Apollo Creedem (Carl Weathers) a všichni tak nějak automaticky předpokládají, že dostane pořádný nářez.

rocky 2

Ten boxerský zápas nepřenášeli ani v televizi, pouze v kinech a vlastně ho nevidělo ani moc lidí. Mezi hrstkou nadšenců byl i mladý ambiciózní scenárista a herec Sylvester Stallone – Homefront, Zpátky do ringu, Plán útěkuPostradatelní a 2. Na kontě měl 106 dolarů, doma těhotnou manželku a plnou hlavu plánů. Zápas trval 15 kol a utkal se v něm nevýznamný boxer s mistrem světa Muhamedem Alim. Přestože Ali zvítězil, jeho protihráč vydržel všechna kola a přestože měl obličej rozmlácený téměř na kaši, aplaudovala mu celá hala. Pro obecenstvo byl vítěz.

 

To bylo něco pro Stallonea. Příběh s velkým P. Měl kontakt na vyhledávače talentů Gena Kirkwooda, kterému v jeho kanceláři představil první verzi scénáře: Náročný trenér s téměř fašistickými sklony trénuje Rockyho k velkému finále. Rocky má soupeře na háku a když na něj zavolá, ať ho zabije, odejde hrdinně z ringu a koupí své lásce obchod se zvířátky.,,Je to dobrý Slyi, ale ten konec mi tam nějak nesedí.“ A Stallone si uvědomil, že jemu také ne. Přepsal proto závěr do podoby, která na plátně zůstala.

rocky3

Stallone se sešel s ambiciózními producenty Irwinem Winklerem (Vlk z Wall Street, Mafiáni) a Robertem Chartoffem (Koně se také střílejí, Point Blank), kterým se námět líbil a odnesli ho do studia United Artists. Během pár dnů bylo rozhodnuto, že film půjde do výroby. Stallone dostal nabídku 70 000 dolarů za scénář a jeho odpověď zněla ne. V životě neviděl ani tolik peněz pohromadě, jenže nechtěl svůj scénář prodat tak lacino jen tak někomu, přestože se přemýšlelo, že by Rockyho hrála taková jména jako Paul Newman, Robert Redford nebo Gene Hackman. Druhá nabídka na scénář zněla jak z jiného světa.,,Bereme to za 350 000 dolarů.“ Stallonovi se podlomila kolena, ale přiškrceným hlasem promluvil:,,Chci v tom hrát a udělám pro to všechno.“ Za pár dní přišla odpověď:,,Dostanete 20 000 dolarů za scénář a můžete hrát hlavní roli. Rozpočet nepřekročí 1 milion a v případě, že se nám váš výkon nebude líbit, tak vás přeobsadíme.“

 

Scénář možná vypadal zajímavě, ale všichni známější režiséři ho odmítli. Důvody byly pořád stejné. Buď se jim zdál příběh příliš hloupý, nebo jim přišla hloupá gáže. K režii svolil John G. Avildsen, kterému se scénář velmi líbil a tušil, že by film mohl mít úspěch. Zariskoval, vzal si jen polovinu obvyklého honoráře, který by měl být 100 000 dolarů a podepíše smlouvu o případném podílu ze zisku.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist