Věčný svit neposkvrněné mysli (2003)

vecny svit

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, režie: Michel Gondry, scénář: Charlie Kaufman, kamera: Ellen Kuras, hudba: Jon Brion, střih: Valdis Oskarsdottir, hrají: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Elijah Wood, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, David Cross, Jane Adams

 

108 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší scénář, nominace na Oskara –nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Kate Winslet)

 

Film:

 

Joel Barish (Jim Carrey) se seznámí s dívkou Clementine (Kate Winslet) a zamilují se do sebe. Jejich vztah je pro okolí ideální. Na svatého Valentýna však Joel zjistí, že jeho dívka si na něj nechala vymazat všechny vzpomínky u firmy Lacuna. Joel je z toho pochopitelně dost konsternovaný a proto si ze vzteku nechá provést stejný proces. Objedná se u doktora Howarda a ten mu doporučí svého nejlepšího technika Stana (Mark Ruffalo).

vecny svit2

Proces proběhne u něj doma a ve spánku. Stan začne s vymazáváním paměti, ke kterému mu je nápomocný jeho kolega Patrick (Elijah Wood), který má malé tajemství. Při výmazu Clementine si nechal její věci a teď se chová stejně jako Joel i s tím, že mu pochopitelně dívku přebral. Během večera se v bytě objeví i Mary (Kirsten Dunst), která má se Stanem poměr. Vymazání Joelovy paměti probíhá lehce do té chvíle, než si uvědomí, že ty dobré vzpomínky vymazat vůbec nechce.

vecny svit3

Režisér Michael Gondry se proslavil jako autor videoklipů, přičemž jeho filmový debut podle scénáře Charlie Kaufmana Slez ze stromu dopadl prachbídně. V roce 2003 se však do kin dostal film, kterým si svou reputaci napravil a jelikož opět režíroval scénář Charlie Kaufmana vysloužil si dokonce pověst nejobratnějšího a nejvěrnějšího realizátora jeho smyšlenek.

vecnysvit4

Surreálná a plná snadno rozpoznatelných narážek na klasická literární i filmová díla podívaná má všechny předpoklady stát se kultovním dílem a přetrvat v diváckém zájmu docela dlouho. Film má skvělou kameru a nápaditou režii, která nenechá nikoho na pochybách, že si všichni tvůrci s filmem vyhráli.

vecny svit5

Herecké výkony nelze označit jinak než za vynikající. Jim Carrey (Pan Popper a jeho tučňáci) předvádí soustředěný herecký výkon a občas i báječně improvizuje, ale jeho dřívější živelnost je tentam, Kate Winslet (Titanic, Nákaza) je femme fatale která místo nejistoty, kterou v ní máme vytušit, předvádí naopak suverénní gejzír spontánnosti, Elijah Wood (Trilogie Pán prstenů, Sin City: Město hříchu) se svým hodně zvláštním zjevem zvládne i pěkně ujetou fetišistickou vložku, Kisten Dunst (Paralelní světy V lepší společnostiMelancholiaMarie Antoinettai na malém prostoru sehrává příjemně uzavřený smysluplný výkon, za to Mark Ruffalo bohužel opět nemá co hrát a specifickou třešničkou na dortu je chameleónský Tom Wilkinson (Osamělý jezdec, Dluh, Michael Clayton, Valkýra, Batman začíná, Do naha!, Muž ve stínu) v roli šéfa Lacuny jako nevypočitatelně inteligentní mefistofeles.

vecny svit6

Film posbíral řadu cen a byl nominovaný na Oskary i Zlaté glóby v hlavních kategoriích, ale musel se sklonit před Pánem prstenů, který ten rok uzavíral svou trilogii a sesbíral všechny hlavní ceny, přesto patří mezi důležitá díla filmové historie.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist