Billy Wilder: šarm, vtip a drzost

Trendem poslední doby je organizování akcí spojených s filmovými přehlídkami a pokud se organizátoři dívají do historie na zábavné a stále svěží filmy, velmi často směřují po filmech mimořádného režiséra, který by neměl na našich stránkách chybět – Billy Wilderovi.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

,Proč mi chcete odnést zavazadla?“, ptá se angažovaná sovětská soudružka v americkém hotelu portýra. ,,Je to můj byznys,“ odpoví. ,,To není byznys, ale sociální nespravedlnost,“ oponuje soudružka. ,,To závisí na spropitném.“

 

Jadrný humor a netradiční situace, to bylo Billymu Wilderovi vlastní. Když jsem začínal jako scenárista a začínal odhalovat pravidla otevřených a zavřených dveří našeho zasmrádlého českého rybníčku, tak jsem jednomu natvrdlému dramaturgovi veřejnoprávní televize vysvětloval v čem spočívá kouzlo Wilderova vtipu na vystavení komické situace. „Jestliže herec vstupuje dveřmi, nemáte vůbec nic. Vstupuje-li oknem, máte situaci.“ Jeho odpověď byla, že takhle to Wilder určitě nemyslel. Nejenže to tak myslel, ale podstatné je, že to funguje.

billy wilder

Billy Wilder se narodil 22. června 1906 v obci Suchá v Rakousko-Uhersku. Svou kariéru začínal jako novinář a ačkoli to zní jakkoli bizarně, živil se dokonce jako striptér! Samozřejmě je otázka, do jaké míry je to pravda nebo drb, kterým si chtěl ozvláštnit svůj životopis, ale při pohledu na něj je to tak bláznivé, že by to mohla být i pravda.

 

Roku 1933 emigroval přes Paříž do Hollywoodu, čímž se vyhnul osudu své rodiny, kterou nacisté zabili v koncentračním táboře v Osvětimi. Uspěl až v letech 1938 a 1939 scénáři k filmům mistra komedie Ernsta Lubitsche Osmá žena Modrovousova a hlavně Ninočka.

Nejslavnější antikomunistické komedie

V ní excelovala diva filmového plátna Greta Garbo. Film pojednává o třech sovětských komisařích, kteří dostanou za úkol prodat zabavené šperky velkokněžny Swany (Ina Claire) v Paříži. Paříž jim, ale natolik učaruje, že obchod maximálně prodlužují a pro své soudruhy mají vždy připravenou věrohodnou výmluvu. Sověti proto za nimi vysílají angažovanou soudružku Ninočku (Greta Garbo), aby transakci dokončila. I té však z prvotního protiimperialistického zaujetí západní svět učaruje. Může za to bezpochyby také zábavný hrabě Léon d´Algut (Melvyn Douglas), který je bývalým milencem velkokněžny.

 

Mistrovská komedie původem německého režiséra Ernsta Lubitsche je pověstná jednak záchvatem smíchu Grety Garbo, kterou dosud diváci zbožňovali jako femme fatale, ale především pěkně ostrými satirickými postřehy a vtipnými dialogy. A věřte, že už tenkrát Wilderovi a jeho kumpánům ležela obludnost komunistického režimu pěkně v žaludku. Na druhou stranu všichni pánové, byli natolik inteligentní, že ignorovali agitku s opačným znaménkem.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Přidat komentář

TOPlist