Četa (1986)

Četa

Platoon, Velká Británie/USA, režie a scénář: Oliver Stone, kamera: Robert Richardson, hudba: Georges Delerue, střih: Claire Simpson, hrají: Charlie Sheen, Willem Dafoe, Tom Berenger, Forest Whitaker, John C. McGinley, Kevin Dillon, Dale Dye, Keith David, Johnny Depp

 

120 minut, 1.85:1, 35 mm, 70 mm (jenom Velká Británie)

 

Oskar za film, režii, zvuk a střih, nominace na Oskara – herec ve vedlejší roli (Tom Berenger, Willem Dafoe), kamera, scénář, BAFTA – nejlepší režie a střih, Stříbrný medvěd za režii na MFF v Berlíně, Independent Spirit Award – nejlepší film, režie, scénář, kamera

Film:
Chris Taylor (Charlie Sheen) nastoupí k jednotce ve Vietnamu, které velí seržanti Elias (Willem Dafoe) a Barnes (Tom Berenger). Oba dva život naučil, ale mají diametrálně odlišné povahy. Barnesovi nezáleží na nikom a na ničem a když začínají umírat civilisté Elias respektuje humanismus. Četa se rozdělí na dva tábory – Elias vede vojáky a Barnes vrahy. Při jedné akci se vydá Elias odlákat pozornost od vlastních vojáků s tím, že pro něj pošlou.

 

Barnes se vydá Eliase hledat a pak ostatním vojákům sdělí, že viděl na vlastní oči seržantovu smrt. Elias je však zastřelen až poté, co četa opouští bojiště díky Barnesovu rozkazu. Taylor, který se přihlásil do války jako dobrovolník plný idealismu, dostane krutou životní lekci o četných rozporech mezi ideály a skutečností, které vezmou za své při finálním útoku Vietkongu.

četa1

Morální poselství o hrůzách války neztrácí dosud nic z nehorázného naturalismu, který v době vzniku šokoval diváky. Autor projektu Oliver Stone snímku zasvětil 10 let života a většinu svých osobních peněz. Příběh Čety vychází z autopsie, protože sám Stone se nechal naverbovat do U.S.Army a ve Vietnamu sloužil. Když se vrátil do vlasti věděl, že o své zkušenosti natočí film. První verzi scénáře dokonce poslal zpěvákovi The Doors Jimu Morrisonovi, který měl scénář v době svého předávkování v Paříži u sebe. Stone o skupině The Doors natočil film v roce 1991.

 

Od roku 1976 obcházel Oliver Stone studia s nabídkou svého filmového projektu. Chvílemi to vypadalo slibně, ale studia se bála přijetí diváků a skutečnosti, že ministerstvo obrany dalo od snímku ruce pryč. Režisér začal shánět peníze u nezávislých produkcí a nabízel tři hlavní role známým tvářím – Kyleu McLachlanovi, Mickey Rourkovi, Jeffu Bridgesovi, Charlie Sheenovi nebo Kevinu Costnerovi. Všichni měli své důvody proč odmítnout.

četa2

V roce 1984, kdy bylo naplánované natáčení a hlavní roli měl hrát Emilio Estevez však tvůrci neměli dostatek prostředků a film zastavili. O 2 roky později však Estevez neměl čas a Charlie Sheen, který měl najednou pocit, že už není pro roli příliš mladý, nabídku přijal. Stone chtěl do hlavní role Johnnyho Deppa, ale ten neprošel kvůli nevinnému zevnějšku a byl to právě Oliver Stone, kdo Deppa představil v Hollywoodu a angažoval ho alespoň do jedné z epizodních rolí.

 

Stone, který byl vždy pověstný svým pedantismem a perfekcionismem donutil herce odjet na 14 denní vojenský výcvik na Filipíny, kde se nesměli mýt, absolvovali noční přepadová cvičení a pojídali pouze konzervovanou vojenskou stravu. V té době na Filipínách probíhala revoluce a americký tisk informoval o nebezpečí pro všechny Američany, kteří se nacházeli v této oblasti. I to byl důvod proč v obsazení zůstalo jen nejtvrdší jádro. Právě tamější vláda však dala filmařům k dispozici skutečné zbraně potřebné pro natočení filmu. Během tohoto výcviku, kdy se z herců stali chlapi a každý ztratil na váze spoustu kil a na duši mu přibylo pár vrásek od lampasáků, kteří si nebrali servítky, Stone naplno popustil uzdu svému dosud kontrolovanému chování. V rámci maximální věrnosti herce donutil kouřit marihuanu a svými náhlými výbuchy vzteku doháněl slabší povahy k slzám. Kdo na natáčení vzpomíná dodnes se slzami v očích je dnes již Oskarový herec Forest Whitaker, kterého režisér opravdu nešetřil.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. robert javorecek napsal:

    Tohle byl vážně skvělý film, díky za připomenutí!

Přidat komentář

TOPlist