Jak se natáčel film Zmizelá

V roce 2012 se na americkém trhu objevila kniha Gone Girl autorky Gillian Flynn, která se stala bestsellerem. Příběh moderního amerického manželského páru kombinující thriller, černou komedii, rozpory mezi soukromým životem a životem sdíleným s veřejností skrz přátele a později i masmédia čtenářům doslova učaroval. Nyní se bude ucházet o přízeň jeho filmová verze.

gone-girl-600x450

Kniha odehrávající se zejména v interiérech a stavící na vnitřních monolozích autorky však nebyla úplně vhodná pro vizuálního režiséra Davida Finchera, který to ostatně také autorce sdělil. Fincher se tak zhostil úlohy dramaturga, vypsal autorce své poznámky k dramatické stavbě příběhu a Gillian Flynn pak začala příběh rozepisovat a evidentně jí to chytlo, protože svým postavám dodala ve filmu další rozměr a přidala slušnou porci černého až cynického humoru.

_

Při obsazování filmu musel režisér čelit řadě překážek. Hlavní postava Nicka, manžela obviněného z únosu totiž vůbec není jednoznačná, a to dokonce ani v obvyklém stylu nesprávně obviněného. Jen si vzpomeňte na UprchlíkaHarrisonem Fordem, odsouzený za vraždu ženy, kterou nespáchal se dožadoval spravedlnosti. Diváci mu fandili, protože od začátku věděli, že to neudělal. Fincher však tohle udělat nemohl, protože my nevíme, zda svou ženu hlavní hrdina chladnokrevně nezavraždil a své vnitřní stavy jen úspěšně nepředstírá. Díky dějovým zvratům, které nelze prozrazovat pak hlavní hrdina musí prokázat určitou míru bojovnosti, ale přitom zůstat „měkkejšem“. Takovou roli by v současné nabídce hollywoodských herců vzal opravdu málokdo, proto byla možná volba Bena Afflecka, který dozajista nepatří mezi respektované „top“ herce, možná překvapivou volbou.

_

Role zmizelé Amy by se v běžném konfekčním thrilleru odehrávala formou flashbacků nějaké atraktivní herečky, ale jsme ve filmu Davida Finchera a hlavně v dějovém filmu plných nečekaných zvratů. Hlavní hrdinka měla být od začátku chladná a trochu tajemná, přitom by neměla ztrácet divákovy sympatie. Fincher si vybral Rosamund Pike na základě jejích předchozích rolí a skutečnosti, že mu přišla pokaždé trochu jiná. A to bylo třeba i pro celý film, protože jak říká Fincher:“Amy je hodně, hodně ošemetná role.“

gone-girl-neil-patrick-harris

Výraznou epizodní roli ve filmu ztvární také divadelní a zejména seriálový oblíbenec z Jak jsem potkal vaši matku Neil Patrick Harris. Jeho postava extrémně bohatého a přitom docela patologického Desiho Colingse se sice krátce objeví na začátku filmu, ale svou důležitou úlohu sehraje až ke konci příběhu, takže jí musíme zanechat pod rouškou tajemství. Desi je bývalý milenec Amy, který s ní chodil na střední škole a víme, že je psychicky labilní, protože se kvůli ní pokusil o sebevraždu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist