Russell Crowe: herectví bez kompromisů

Jsou herci, kteří svou práci berou vážně a často se prosadí spíš náhodou, než cíleně. Russell Crowe mohl být respektovaným charakterním hercem vedlejších rolí, kdyby shodou okolností nebyl zároveň charismatický rošťák.

russell crowe main

Znamení berana je pro Russella Crowea typické, jde hlavou proti zdi, má umělecké sklony a neváhá se ozvat, když má pocit, že mu někdo kálí na hlavu. Jeho rodiče pracovali v cateringu, takže se zúčastňoval už od svých šesti let natáčení filmových a televizních produkcí. Díky tomu se od malička objevoval v dětských miniroličkách. Herectví ale byla až náhradní varianta, protože jeho první kroky směřovaly ke dráze rockového hudebníka. Založil skupinu Roman Antix, z které pak vznikla formace 30 Odd Foot of Grunts, se kterou vystupuje dodnes.

 

V australské filmové branži prorazil velmi brzy. Už v jednom ze svých raných filmů Důkaz (Proof, 1991) podal strhující výkon v roli přitroublého myče nádobí, který se spřátelí se slepcem a získal za něj Australskou filmovou cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Naprosto odpudivou postavu skinheada ve filmu Romper Stomper z roku 1995 přesvědčil australské akademiky k udělení stejné ceny za roli hlavní. To už ale po něm pošilhával Hollywood. V roli zabijáka v nepříliš zdařilém béčku Virtuozita zápolil s klaďasem Denzelem Washingtonem a netajil se tím, že toho má plné zuby.

 

Reálně hrozilo, že se dostane do škatulky respektovaných herců, kteří hrají v Hollywoodu záporáky, kdyby se neseznámil se Sharon Stone. Právě ta ho seznámila s hollywoodskou první ligou a přesvědčila investory a režiséra Sama Raimiho ve westernu Rychlejší než smrt, že Russel Crowe by si s ní měl zahrát. Crowe byl stejně jako Gene Hackman na natáčení upřímně zděšen. Raimi poprvé režíroval áčkový drahý film a Hackman dělal na natáčení neskutečné problémy. Film u diváků nedopadl dobře a Crowe byl v situaci, kdy si mohl sbalit kufry a jet domů.

V ten moment však první housle zahrála náhoda. Curtis Hanson připravoval snímek L.A. Přísně tajné, z kterého se vyklubal přelomový film noir a skupina obsazených ostrých hochů Russel Crowe, Guy Pearce, James Cromwell a Kevin Spacey zabodovala nejen u kritiky, ale především u diváků. (více zde)

 

Crowe příjímal různé nabídky, ale pro roli v thrilleru Insider o nekalých praktikách tabákového průmyslu režiséra Michaela Manna výrazně přibral a před diváky se vylouplo opravdové zjevení. Neústupný charakterní chlápek, který pod maskou laskavého otce ukrývá nekompromisního bojovníka i za cenu, že ví, že jeho soupeř je stokrát silnější oslovil asi každého, kdo film viděl. Oskarová nominace ho neminula. A pak to přišlo.

 

Ridley Scott stál před zásadním rozhodnutím. Studio chtělo pro jeho Gladiátora do hlavní role Mela Gibsona a Scott se rozhodl neustoupit. Byl to velký risk. Crowe sice nominaci na Oskara už měl, ale jako jméno na plakátech lákající diváky dosud nefungoval. Scott si trval na svém a vyplatilo se to. Diváci Crowea v hlavní roli přijali a v momentě, kdy Crowe za roli generála Maxima dostal Oskara bylo jasné, že se zrodila hvězda první velikosti.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist