Stylový vypravěč David Fincher

david-fincher

Režisér David Fincher natočil devět celovečeráků a jeho jméno se vyplatí vyslovovat s patřičným respektem. S odstupem času se ukazuje, že kritici v době uvedení řadě jeho filmů křivdili a i jeho hůře hodnocené filmy jsou dnes ceněné žánrové klenoty.

Jeden profil jsme Davidu Fincherovi věnovali začátkem fungování našeho magazínu, ale přeci jen uteklo pět let a na řadu věcí je třeba podívat objektivně znovu a doplnit je o nové informace a postřehy.

david-fincher2

David Fincher se narodil v roce 1963 a prakticky celý život strávil v Californii. Sousedství s Georgem Lucasem mu zajistilo práci ve firmě IL&M, kde byl zaměstnán jako jeden z tvůrců trikových sekvencí pro první dva sequely Hvězdných válek. Fincher tak mohl sbírat první zkušenosti a kontakty. V průběhu dalších let začal natáčet videoklipy a reklamy, načež společně s Dominicem Senou (Hon na čarodějnice) založili společnost Propaganda Films, která se specializuje především na tvorbu pro televizi a výrobu videoklipů a reklam, tedy na činnost platící složenky.

fincher alien3

Na pozici filmového režiséra debutoval na osobní přímluvu Sigourney Weaver na třetím pokračování kultovní série Vetřelec. K dispozici dostal pro debutanta jeden z největších rozpočtů v dějinách Hollywoodu a vzhledem k inflaci se na tom dodnes příliš nezměnilo. Na první pohled se to mohlo jevit docela dobře, ale právě díky vysokému rozpočtu byl donucen k celé řadě kompromisů. A zdaleka to nebyly jen kosmetické úpravy, protože během filmu se razantně přepisoval scénář a navíc na jeho konci měl spáchat docela odvážný krok se svou hlavní hrdinkou. Film se nakonec zaplatil, ale ve srovnání s giganty filmové sci-fi Ridley Scottem a Jamesem Cameronem nedopadá úplně dobře. I tak však dovedl zaujmout. Záběry pronásledování trestanců vetřelcem v labyrintu chodeb, kdy kamera opisuje dráhu lezoucího organismu přinesly patří k tomu nejlepšímu, co se do filmu podařilo vměstnat.

sedm_4

Do druhého filmu se pouští záhy a je jím film Sedm. V špičkovém thrilleru o vyšetřování intelektuálního sériového vraha vzdělaného křesťanstvím a klasickými humanitními díly divákům nachystal hodně hutnou podívanou plnou deprese, špíny velkoměsta a ponuré atmosféry. Atmosféra je Fincherovou předností. Pokud ve trojce Vetřelce na diváky dýchala deprese a beznaděj, tak ve snímku Sedm nenechává nikoho na pochybách, že zamračeno a neustálý déšť v jeho podání nejsou jen lacinými berličkami, ale stylotvornými prostředky. Ve filmu Sedm prší skoro celý den, rovněž v Klubu rváčů, Úkrytu i Zodiacovi. Déšť psychologicky ladí s ponurými příběhy, které Fincher převádí na plátno. V Sedm má Fincher navíc jistotu v silném scénáři Andrew Kevina Walkera, kterého považuji za mistra svého řemesla a pochopitelně v indickém kameramanovi Dariusi Khondjimu.

sedm_2

Většina filmu se navíc odehrává ve tmě, což je dalším znakem Fincherových filmů. Fincher v příběhu používá k odhalování většiny interiérů ruční svítilnu, která tak divákovi umožňuje vidět pouze to, co detektivové. Schválně si pusťte jakoukoli Kriminálku od Jerryho Bruckheimera, jak jeho televizní detektivové přichází na místa činu.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist