Jack Ryan: V utajení (2014)

J

Jack Ryan: Shadow Recruit, USA/Rusko 2014, režie: Kenneth Branagh, scénář: Adam Cozad, David Koepp, kamera: Haris Zambarloukos, hudba: Patrick Doyle, střih: Martin Walsh, hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore

 

 105 minut, 2.35.1, REDCODE RAW a 35 mm, barevný, DVD – 16:9, od 229 kč

 

Jack Ryan právem patří do elitní ligy tajných agentů, kteří mají v náplni práce zachraňovat svět. Na filmovém plátně se objevil už čtyřikrát, ale režisér Kenneth Branagh se ho rozhodl vrátit na úplný začátek jeho kariéry.

 

Paramount si své tváře hýčká. Chris Pine evidentně vydělává, ostatně propaguje vlajkovou loď studia, která skutečně vydělává už po celá desetiletí. Série Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí a Nejhorší obavy patří k nejziskovějším sériím posledních dvaceti let a očekávání jsou na místě.

J

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před milovanou přítelkyní (Keira Knightley) úspěšně tají.

 

Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce obrovský černoch z Ugandy mu to dá dost jasně najevo brutálním útokem v hotelové koupelně. Právě tam Branagh poprvé ukáže, že dává realističnosti přednost před Bournovskou akcí na plné čáře. A za mě tím získává body navíc. Tahle rvačka není žádná Bondovská legrace, ale velmi tuhý boj o přežití.

J

První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy snoubenky, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj.

 

Obsazení je skutečně lahůdkové, vedle Chrise Pinea (Star Trek: Do temnoty, Tohle je válka!Star Trek , Nezastavitelný) zavzpomíná na své začátky ve špičkovém thrilleru „Bez východiska“ Kevin Costner, objeví se také Keira Knightley (Nebezpečná metoda, Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly, Pokání), která se od Pirátů sice hodně změnila, ale při pohledu na její herectví, se tahle dívka od vedle do žánru thrilleru určitě hodí nebo samotný režisér Kenneth Branagh (Valkýra), který si svou roli padoucha užívá natolik, že mu budete po celou dobu filmu zobat z ruky. Branagh má také výborný ruský přízvuk.

J

Produkci jistil zkušený Mace Neufeld, ale samozřejmě v produkci nechybí ani hbití autoři kasaštyků Paramountu stojící za G.I.Joe nebo Transformers.

 

Scénář je dílem Davida Koeppa, tedy skutečného odborníka na thrillery a mladého Adama Cozada. Cozad se k filmu dostal jako slepý k houslím. Nabídl Paramountu originální špionážní thriller s názvem Dubaj a producent mu řekli, že je sice fajn, ale ať to přepíše jako první dobrodružství jacka Ryana a z Dubaje byla najednou Moskva.

J

Podstatně zajímavější je ovšem jméno režiséra. Na sesli se totiž usadil slavný shakespearovský mistr Kenneth Branagh, který do světa pustil také vysokorozpočtového Thora. Branagh původně film režírovat neměl, projekt rozjížděl zkušený řemeslník Jack Bender zodpovědný třeba za seriál Ztraceni, ale nakonec se s producenty nedohodl.

 

Podle režiséra Kennetha Branagha bylo velkou výhodou, že se studio Paramount nerozhodlo adaptovat některou z novel Toma Clancyho, v nichž postava Jacka Ryana vystupuje, ale z dostupných informací o hlavním hrdinovi zrekonstruovat klíčovou část jeho životního příběhu. „Díky tomu se nám podařilo stvořit hrdinu, který má sice brilantní mozek, ale jinak je zcela normální. O to výjimečnější jsou pak jeho skutky,“ říká režisér. A pod to se nelze nepodepsat.

J

Autor předlohy Tom Clancy se k tomu již vyjádřit nemůže, protože 1. října loňského roku zemřel, ale zůstane navždy v myslích a srdcích fanoušků technothrillerů, které dokázal po desetiletí formovat svými originálními myšlenkami a poutavými příběhy z prostředí tajných služeb. Branagh si producenty ostatně získal zejména tím, že si přečetl a důkladně zapamatoval všech 13 Clancyho románů a ještě více si je získal, když jim řekl, že chce film postavit na vztazích mezi postavami. To znamená producentskou hantýrkou:“Bude to levný!“ Nové dobrodružství Jacka Ryana tak stojí stejně jako poslední předělávka s Benem Affleckem před 12 lety a již teď je film v černých číslech. O tom si většina současné hollywoodské produkce může nechat jenom zdát!

J

 

Jacka Ryana podle mého ocení i generace nová, protože nový Jack Ryan inteligentnější část publika určitě potěšil. Jack Ryan totiž není žádným vysokoktanovou akční slátaninou plnou výbuchů, ale poctivým staromódním thrillerem v tom nejlepším slova smyslu, kde jde i přes moderní finesy o to dostat se soupeři pod kůži chytrostí a lstí, než střílením ze samopalu, kde nemusíte měnit zásobníky.

 

Z natáčení

Z natáčení

Jack Ryan: V utajení není typický blockbuster, ostatně nemá ani premiéru v období hitů, je ale velmi solidně odvedeným řemeslem s dobrými herci a slušně napsaným scénářem. Pokud máte tento šálek čaje rádi, jistě nebudete zklamáni. Realfilm.cz vřele doporučuje snímek ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist