Několik výborných kostýmů z filmu Velký Gatsby

Když se v roce 1925 konala v Paříži výstava Exposition Internationale des Arts Dékoratifs et Industriels Modernes asi málokdo tušil, že představí poslední univerzální sloh Art Deco, který bude dodnes svěží a moderní. Jeho úchvatné oživení se podařilo filmem Velký Gatsby.

velkygatsby

Design ve stylu Art Deco se může směle titulovat přídomkem moderní už bezmála celé století a právě po filmu Velký Gatsby (samostatné preview) zažívá velkou renesanci. Pořádají se večírky ve stylu Velkého Gatsbyho, vyšla módní kolekce šatů špičkových návrhářských firem, obnovily se limitované edice šperků podle „starých“ vzorů, které svým designem nedávají řadě obdivovatelkám spát.

velkygatsby1

Kostýmní výtvarnici Catherine Martin ve své branži není třeba příliš představovat, hovoří za ní návrhy pro filmy svého manžela Baze Luhrmana jako Romeo a Julie, Moulin Rouge, Austrálie nebo právě Velký Gatsby, kde si troufám tvrdit, že uspěla na jedničku s hvězdičkou a třikrát podtrženou. Zdatnou spolupracovnicí jí byla Miuccia Prada a zejména její tým spolupracovníků čítající dvě stě lidí. Kostýmní department Velkého Gatsbyho byl zkrátka kolosální a z rozpočtu 100 milionů dolarů na celý projekt si ukrojil podstatnou část.

ContactSheet-001

Ve filmu se objeví kolem tisícovky kostýmů a většina kostýmů byla navržena a ušita přímo pro film. Pulsující New York a styl Fitzgeraldova psaní o jeho éře, jak jí vnímal, pomáhali dotvářet literární a kulturní vědci, tady je na místě doplnit, že Catherine Martin i její manžel režisér Baz Luhrman jsou původem z Austrálie a před filmem si dělali v Americe rozsáhlé rešerše. I přes moderní kabát se ve filmu objevuje překvapivě málo historických nepřesností, jak je u dobových filmů spíš zvyklostí než výjimkou.

leo

Ve filmu se objeví také 40 aktuálních šatů z kolekce od Prady, které byly představeny veřejnosti již nějakou dobu před filmem. Ostatně kostýmní výtvarnici i režiséra pojí se slavnou módní návrhářkou přátelství datující se do výroby aktualizované verze Romea a JuliiLeonardem DiCapriem, který diváci viděli v roce 1996, tedy ještě rok před masivní globální kampaní spojenou s Titanicem, jež mladého herce vynesla na herecký Olymp.

 

Z výstavy filmových kostýmů Catherine Martin a Prady k filmu Vetký Gatsby

Z výstavy filmových kostýmů Catherine Martin a Prady k filmu Vetký Gatsby

Catherine Martin spolupracovala také s proslulou firmou Tiffany&Co. a na místě je také nutno dodat, že toto partnerství přináší všem stranám značný profit, a to nejen v marketingu, ale také v hmotných statcích.

 

Crystal Dress od Prada, foto Warner Bros

Crystal Dress od Prada, foto Warner Bros

Miuccia Prada - šaty užité pro film Velký Gatsby

Miuccia Prada – šaty užité pro film Velký Gatsby

 

Návrh a provedení - šaty pro film Velký Gatsby od Catherine Martin, Warner Bros

Návrh a provedení – šaty pro film Velký Gatsby od Catherine Martin, herečka Carey Mulligan Warner Bros

 

Šaty na party pro film velký Gatsby od Prady, foto Warner Bros

Šaty na party pro film velký Gatsby od Prady, foto Warner Bros

 

 

 

Přidat komentář

TOPlist