Zmizelá (2014)

_

USA, Gone Girl, režie: David Fincher, scénář: Gillian Flynn podle vlastní knižní předlohy, kamera: Jeff Cronenweth, hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry, Kim Dickens, Patrick Fugit, Carrie Coon

 

145 minut, 2.35:1, DCP, barevný

 

Amy (Rosamund Pike) se ztratila v den pátého výročí svatby s Nickem (Ben Affleck). A podle rozmláceného stolu v obýváku to nevypadá, že zmizela dobrovolně. Nick organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se Amy našla. Pokud možno živá. Ostatně i z toho důvodu, že pokud je mrtvá, tak je první podezřelý. Paralelně s jeho pátráním a myšlenkovými pochody probíhá policejní vyšetřování, které kromě Amy hledá i člověka, jenž má její zmizení na svědomí. Všechny stopy, nalezené důkazy a svědectví Amyiných blízkých ale ukazují právě na Nicka. Kdo to vlastně je? Trpící oběť zločinu, nebo cynická zrůda, která vodí policii i veřejnost za nos, aby ze sebe sňala podezření? Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A co se vlastně stalo s Amy?

Na znepokojivé otázky se vrší další a odpovědi zoufale chybějí, navíc na Nicka vyplouvá spousta informací, které mu zrovna neprospívají. Nick se brzy z chudáčka brzy promění ve veřejného nepřítele číslo jedna. Dobře ví, že když se Amy nebo strůjce jejího únosu nenajdou, ponese si cejch až do konce života, který nebude trvat moc dlouho, protože v tomto státě platí trest smrti. Jenže co když má Amy skutečně na svědomí?

_

Na první pohled jednoduchou zápletku plnou klišé spisovatelka Gillian Flynn rozepsala v brilantní kriminální psychologický román, jenž svými nečekanými zvraty uchvátil čtenáře, a to nejen v USA, kde bylo během půl roku 2012 prodáno více než dva miliony výtisků – vzápětí nato se stal doslova celosvětovým kultem i fenoménem. Pokud vás zajímá zákulisí vzniku filmu, tak si nenechte ujít včerejší článek o přípravách a natáčení filmu.

 

Kdybych prozrazoval cokoli ze zápletky s přibývajícími minutami, tak bych vás překvapil dost možná o nejlepší momenty překvapení posledních let. Zmizelá má totiž brilantní scénář plný skvěle napsaných charakterů, které jsou nejednoznačné, cynické a oplývají hodně černým humorem. Autorka byla do finanční krize, která ji připravila o práci novinářka. Znalost prostředí spolu se schopností vyhledávat fakta k vystavění věrohodného příběhu s odtajněním špinavých praktik bulvární manipulace s veřejným míněním rádoby „investigativních“ šmejdů, pro které je slovo novinář naprosto neadekvátní, dodává snímku velmi zajímavou další rovinu.

_

Zajímavé je herecké obsazení, které Fincher sestavil sice ze známých herců, ale obsadil je proti svému obvyklému typu. Film vznikl ve studiovém systému, což znamená, že všichni herci museli projít komplikovaným schvalovacím systémem přes testovací publikum, a to se jistě týkalo i závěru filmu a vyznění řady scén. Právě testovací publikum často rozhoduje o osudech hrdinů i vyznění některých scén a jsem si naprosto jist, že ještě před deseti lety by tento film nesměl do filmové distribuce ve své finální podobě.

 

Doba se zkrátka změnila a pokud někdo umí dokonale natočit aktuální přítomnost, tak je to v současném Hollywoodu jenom a pouze David Fincher. Největší potíží tohoto režiséra je, že často natočí film, který předběhne v myšlení jak diváky, tak kritiku a zpětně se ukazuje, že pravda byla na jeho straně. Fincher se nebojí odhalovat temné stránky lidí, ale přitom myslí i na diváky v multiplexech, kteří se přijdou bavit do kina a chroupat popcorn. Mimochodem to jsou jeho slova. O jeho černém humoru svědčí i obálka magazínu Entertainment Weekly, kterou sám nafotil :-)

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Dasa napsal:

    Moc se těším, na to se určitě vyrazím o víkendu podívat, pěkná recenze.

  2. Radce napsal:

    Tak jsem na to vyrazil, hodně se mi líbila ta postava právníka, celej film dobrej, ale ten konec mě teda moc neoslovil. Každopádně vidět se to určitě dá!

Přidat komentář

TOPlist