Americká krása (1999)

american-beauty001-730x365

American Beauty, USA, režie: Sam Mendes, scénář: Alan Ball, kamera: Conrad L. Hall, hudba: Thomas Newman, střih: Tariq Anwar, hrají: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Allison Janney, Chris Cooper

 

122 minut, barevný, 35 mm, 2.35:1

 

Oskar za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Kevin Spacey), scénář, kameru, nominace na Oskara – nejlepší herečka (Annette Bening), střih, hudbu

Film:

Lester Burnham (Kevin Spacey) je typický loser. Žije na předměstí se svou manželkou Carolyn, která je posedlá uklízením a touhou po naplnění toho, čemu Američané říkají ,,American Dream“ t. j. životní úspěch, sláva, bohatství a štěstí. Jenže Lester dostane v práci padáka a najednou má celého amerického snu po krk. Jeho novým snem je naopak prodávat hamburgery, kouřit trávu a na všechno nesmyslné pachtění a řiťolezectví se už konečně vykašlat.

 

Po odchodu z práce se mu otevírá nový svět. Zahoří platonickou touhou po krásné spolužačce své dcery Jane (Thora Birch), která se jmenuje Angela (Mena Suvari) a představuje si jí mezi okvětními lístky růží. Jeho dcera Jane se stýká s věčným pozorovatelem Rickym (Wes Bentley), který jí neustále natáčí na videokameru. Sám je pak bedlivě sledován  svým labilním otcem, plukovníkem Fittsem (Chris Cooper), který ho neustále podezírá z démonů, které však pronásledují spíše jeho. Tohle nemůže dopadnout dobře.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Film se původně jmenoval American Dream, ale tvůrci se nakonec rozhodli pro mírnější verzi a název American Beauty. Režie byla svěřena úspěšnému britskému divadelnímu režisérovi Samovi Mendesovi (Skyfall), který se hned po uvedení filmu stal synonymem právě výše uvedeného Amerického snu. Dnes patří k respektovaným filmařům a aktuálnímu režisérovi číslo 1 pro kultovní sérii Jamese Bonda.

americka_krasa2

Asi se nebudeme dlouho přít a pan Mendes promine, ale jestliže on vládl řízením hereckých výkonů, pak za skutečnou podobou snímku stojí kameramanský veterán Conrad L. Hall. Spojení mladého talentovaného režiséra a osvíceného nekonfliktního profesionála přineslo jeden z nejzásadnějších filmů americké kinematografie posledního dvacetiletí, který se naprosto vymyká hlavnímu proudu a přitom předběhl svou dobu.

 

Scenárista Alan Ball věrohodně vystihl krizi západní společnosti pár let před tím, než šel celý americký sen do kytek – nekryté hypotéky, věčný úsměv a úzkost schovávaná za antidepresiva byly v roce 1999 silná káva pro všechna hollywoodská studia. Jediným hráčem na trhu, který se nebál jít s barvou ven byl Steven Spielberg. Sám se utápěl v obrovských dluzích díky snílkovství s vlastním studiem Dreamworks, které nakonec o pár let později vyřešil džentlmenskou dohodou s Paramountem a raději vyklidil pole. Možná rozhodla i skutečnost, že jeho odvážný počin postavit se na vlastní nohy a hrozba, že bude muset čelit osobnímu bankrotu ho vrátila po letech na vrcholu mezi normální smrtelníky, kteří musí každý měsíc počítat výdaje, aby mohli důstojně žít.

americka_krasa_3

Hlavní roli měl hrát Tom Hanks (Zachraňte vojína Ryana, Kapitán Phillips, Atlas mraků, Forrest Gump, Láska přes internet), kterého režisér pravidelně uháněl, ale Hanks si žil na obláčku a film odmítl, aby si nekazil image. Po oskarové noci pochopil, jak hrozně se mýlil a dnes veřejně přiznává, že odmítnutí role Lestera byl nejhorší přešlap v jeho filmové kariéře. Na druhou stranu smekl klobouk před Kevinem Spaceym, který si film jednoduše ukradl pro sebe a zapsal se mezi nesmrtelné.

americka_krasa_4

Herecké výkony jsou skvělé a skoro každý zde podává nejlepší výkon své kariéry – počínaje již zmíněným Kevinem Spaceym, který zde získal druhého Oskara, Anette Beningovou (nominace na Oskara, Děcka jsou v pohodě) , Peterem Gallagherem nebo Chrisem Cooperem (Osudové selhání, Zaříkávač koní) a neměli bychom zapomenout ani na tehdejší vycházející hvězdy Wese Bentleyeho a Menu Suvari, kteří zde upoutali širší diváckou obec. Paradoxně právě dva posledně jmenovaní příliš velkou kariéru ve filmovém průmyslu neudělali. Wes Bentley bohužel neunesl slávu a zapadl do těžké drogové závislosti, ale vzhledem k jeho účasti v ostře sledovaném aktuálním hitu Interstellar a jeho šikovnému agentovi, který ho veřejně nabízí v amerických filmových magazínech se snad blýská na lepší časy. Talent rozhodně má. Jen pro úplnost Mena Suvari byla povolána na poslední chvíli, protože role Angely byla původně zamýšlena pro Kirsten Dunst.

americka_krasa_5

Americká krása je pochmurný a temný film, který je souhrou šťastných náhod. Mladý divadelní režisér a mistr filmové kamery stvořili působivý snímek plný nezapomenutelných obrazů, virtuózních hereckých výkonů, který právem patří mezi nejlepší filmy. V době uvedení bylo v módě kritizovat Mendesovu režii jako přeceněnou a novináři kriticky hodnotili rozhodnutí Akademie udělit mu Oskara místo Franku Darabontovi za Zelenou míli. Myslím, že po 15 letech lze říct, že i novináři se mohou mýlit. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

reklama světová klasika

Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

 

Přidat komentář

TOPlist