Interstellar (2014)

Interstellar01

USA, režie: Christopher Nolan, scénář: Christopher Nolan a Jonathan Nolan, kamera: Hoyte Van Hoytema, hudba: Hans Zimmer, střih: Lee Smith, hrají: Matthew McCounaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, John Lithgow, Wes Bentley, Matt Damon, Casey Affleck, Ellen Burstyn, Mackenzie Foy

 

délka: 165 minut, 2.35:1 (primární formát), (verze – 1.44:1 – IMAX 70 mm, 1.90:1 – IMAX, 2.20:1 – 70 mm – některé scény v některých verzích), kopie: 35 mm, 70 mm a D-Cinema, foto: Warner Bros

 

Film:

 

Budoucnost. Nikdo vlastně neví, jak se to stalo. Znečištění dosáhlo takové míry, že už před ním nelze utéct. Všudypřítomný prach likviduje jednotlivé plodiny na polích a přežívají už jen ty nejodolnější. Mizí zbytné věci, je třeba šetřit všechno a všechny. Bývalý astronaut Cooper (Matthew McConaughey) byl sice vycvičen a podnikl i pár letů do stratosféry, ale nyní se věnuje farmaření a výchově svých dvou dětí, na které po smrti manželky zůstal úplně sám.

 

V pokoji jeho desetileté dcery se dějí divné věci, jako by tam snad řádil poltergeist. Padají knihy z police a gravitace tam vykazuje nezvyklé anomálie. Po jedné z příhod se Cooper vydá, netucha, že s dcerou v autě, po stopách jedné ze zpráv a ocitne se v utajovaném středisku NASA, které by už dávno nemělo existovat. Dostane nabídku na riskantní let s možnými dvěma plány, z nichž oba povedou k záchraně lidstva. Ani jeden se však neobejde bez obětí.

Interstellar02

Dovedu si živě představit, jak nesmírně komplikované bylo prosadit do výroby námět Interstellaru, který původně vznikal na objednávku Stevena Spielberga. Ten navštívil Caltech workshop, kde se seznámil s fyzikem Kipem S. Thornem, který ho zasvětil do teorie relativity. Spielberg požádal o práci na vývoji projektu Jonathana Nolana, s tím, že film bude režírovat pro společnost Paramount, hned jak dotočí film Lincoln. Jonathan Nolan byl z nabídky nadšený a okamžitě se vrhl do studia a vymýšlení čistokrevné vědeckofantastické podívané. Snímek začalo financovat studio Paramount. Jonathan film konzultoval se svým bratrem Christopherem, který už do Spielbergova projektu přinesl řadu nápadů.

 

Asi nikdy se nedozvíme, proč Spielberg projekt opustil, ale jednoho dne se objevila nabídka na režii filmu u Christophera Nolana. Nolan má po vzoru Stanleyho Kubricka exkluzivní smlouvu se společností Warner Bros na všechny své projekty, takže výsledkem se stalo společné financování dvou velkých studií a rozdělení světové distribuce podle teritorií pro obě korporace. Nolan dostal na exkluzivní vizi originální sci-fi, která nemá základ v žádné prověřené látce jako comicsu nebo knize, dost neskutečných 160 milionů dolarů.

Interstellar03

Dvorní režisérův kameraman Wally Pfister se rozhodl pro pokus o vlastní režisérskou kariéru a Nolan mu dopomohl k pro debutanta pohádkovému rozpočtu 100 milionů dolarů. Sci-fi Transcendence jsme mohli vidět již letos, takže je pochopitelné, že Pfister nebyl jako kameraman k dispozici. Místo něj si Nolan vybral holandského kameramana Hoytea Van Hoytemu, který natočil filmy Ona nebo Fighter a nikterak neváhal s pracovním nasazením maximálně neoblíbené a těžké kamery IMAX, která je pro natáčení v menších prostorách noční můrou. Kameraman se ale do práce pustil s chutí a přišel s řadou technických zlepšováků.

 

Obsazení filmu si Nolan seskládal se svých tradičních osvědčených herců, které nově doplnil o pár čerstvých tváří a jednu utajovanou roli Matta Damona, jehož krátké avšak naprosto zásadní vystoupení patří k dramatickým vrcholům snímku.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist