Klasická hvězda Harrison Ford

Začátkem sedmdesátých let hvězdnou kariéru truhlářovi s rozseknutou bradou nikdo nepředpovídal. Jako herec připomínal dřevo a vzhledově také nic moc. Pak se ale objevil u trojice Lucas, Coppola a Spielberg a jeho život nabral nový směr.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Dr. Richard Kimble. Rick Deckard. John Ryan. Han Solo. Indiana Jones. Ti všichni mají jedno společné, tvář Harrisona Forda a jeho přirozené hvězdné herectví. Harrison Ford je posledním důkazem klasické studiové hvězdy. K herectví už na počátku přistoupil jako k řemeslu, které ho má slušně uživit. Nikdy se nesnažil vystoupit ze svého stínu a začít předstírat, že je velký umělec. Skutečnost, že si byl vždy vědom svých limitů pro něj však zároveň znamená jeho největší ctnost a diváckou oblíbenost jedné z nejmilovanějších filmových hvězd posledních let.

 

Začátek herecké kariéry Harrisona Forda byl jedním slovem – strašný. Více než deset let epizodních rolí v seriálech a hloupých filmech by asi spoustu lidí odradily, ale ne tak Harrisona Forda, který si trpělivě prošel epizodkami a čekal na svou první příležitost. V momentě, kdy se objevil u tvůrců Nového Hollywoodu a velkých kamarádů George Lucase a Francise Forda Coppoly dostal příležitosti hrát ve dvou filmech, které se nečekaně staly hity – Apokalypsa a Americké Graffitti. V obou filmech hrál epizodní roli a Apokalypsa měla zásadní problém, že se její výroba protáhla na řadu let, takže mu v kariéře příliš nepomohla.

Hvězdné války (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005)

Americké Graffitti však pro něj představovala seznámení s Georgem Lucasem, který si ho vybral pro roli Han Sola v Hvězdných válkách. Ford byl dostatečný chlapák pro roli vesmírného dobrodruha, ale příliš chytrý nato, aby ze sebe dělal něco co není. Ostatně první komentář k Lucasově scénáři byly:“Takovýhle sračky můžeš napsat na papír, ale nemůžeš si je nacpat do huby.“ Ford se sice občas s Lucasem rozkmotřil, ale jak se ukáže, i přes názorové spory a hádky se společně sešli hned na sedmi filmových blockbusterech – úvodní trilogii Hvězdné války a tetralogii Indiana Jones, kterou George Lucas produkoval, ale režíroval ji Steven Spielberg. Těchto sedm notoricky známých filmů přineslo Harrisonovi Fordu obrovskou celosvětovou popularitu.

blade_runner_1

Harrison Ford však často vystoupil ze své škatulky dobrodruha se srdcem na správném místě. Jeho první úspěch, který byl v době uvedení hodnocen jako filmový i umělecký propadák byl Blade Runner Ridleyho Scotta. Film o zabijákovi androidů natočený jako film-noir ve futuristickém velkoměstě je nadčasovou pastvou pro oči a mistrovským dílem. Díky Indianu Jonesovi se Ridley Scott rozhodl, aby postava Harrisona Forda Rick Deckard nenosil klobouk, přestože ve scénáři původně byl.

Peter Weir - filmografie

Definitivní vystoupení ze stínu slavných postav však přinesl snímek Svědek Petera Weira z roku 1985. První ryzí hollywoodská produkce známého australského režiséra se po právu zařadila mezi kultovní filmy. Krátce po smrti svého manžela chce vzít Rachel Lapp (Kelly McGillis) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Philadelphie, aby mohli uniknout každodennímu stresu. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s vyšetřováním. Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo město. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní sekty amenitů, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Mezitím se však nepřítel pomalu přibližuje ke svému cíli.

Ve Weirových rukách zdrsní i tak jinak spíše hladký Harrison Ford. Jeho přímočaře dobrodružné role dostaly v jeho postavě detektiva Johna Booka zajímavý protipól. Film měl rozpočet 12 milionů dolarů a jen v USA vydělal přes 65,5 milionů jenom v kinech. Právem patří k televizním trvalkám a je docela škoda, že Harrison Ford za něj nedostal Oskara. Porazil ho William Hurt za film Polibek pavoučí ženy. Svědek není typickým hollywoodským thrillerem. Má sice žánrovou premisu ve svědkovi vraždy, ale podstatně zajímavější je sledování střetu kultur mezi městským policajtem a podivnou sektou amenitů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist