Lovci hlav (2011)

Lovci hlav (2011)
Hodejegerne, Norsko 2011, režie: Morten Tyldum, scénář: Lars Gudmestad, Ulf Ryberg podle stejnojmenné knihy Jo Nesbøho, kamera: John Andreas Andersen, střih: Vidar Flautakan, hrají: Aksel Hennie, Nikolaj Coster-Waldau, Synnøve Macody Lund, Baard Owe, Joachim Rafaelsen

101 minut, 1.85:1, D-Cinema, barevný

Roger Brown (Aksel Hennie) je vypočítavý mladý muž s napoleonským komplexem. Je nejúspěšnějším lovcem hlav (vyhledávačem pracovníků na pozice vyššího managementu) v Norsku, za manželku má překrásnou dlouhonohou blonďatou galeristku (Synnøve Macody Lund) a vlastní úchvatný dům. Zároveň si ale žije nad své poměry. Potají proto krade umělecká díla. Na slavnostním otevření galerie mu žena představí muže jménem Clas Greve (Nikolaj Coster-Waldau). Greve je ideálním kandidátem na pozici, kterou Roger potřebuje obsadit, ale zároveň je i majitelem Rubensova obrazu Lovu na kance, v hodnotě několika milionů eur. Roger vycítí příležitost stát se finančně nezávislým a začne plánovat svou vůbec největší krádež. Objektivní potíží se stane zjištění při zápasu squashe, kdy uvidí velmi nepěkné jizvy na zádech muže, kterého chce oškubat. A pak se začnou dít věci, přátelé!

Lovci hlav (2011)

Norský režisér Morten Tyldum vystudoval Školu vizuálních umění v New Yorku a několik let pracoval pro Norskou televizi (NRK), kde spolu s dalšími mladými televizními režiséry pomohl vytvářet nový vizuální jazyk televize na začátku 90.let. Jeho debutem byl krátký film Fast Forward (2000) v hlavních rolích účinkovali Aksel Hennie (hlavní herec Lovců hlav) a Nicolai Cleve Broch, ale poprvé na sebe jako režisér skutečně upozornil až filmem Buddy (Kámoš) v roce 2003. Jen v Norsku na něj přišlo do kin úctyhodných 280 tisíc diváků. Buddy (Kámoš) představil mladému publiku novou generaci herců a stal se mezníkem v současné norské kinematografii. Mortenův druhý film Fallen Angels (Padlí andělé) měl být poslední kapitolou detektivní filmové série Varg Veum. Fallen Angels (Padlí andělé) byl roku 2008 nominován na 5 cen Amanda a díky impozantní návštěvnosti měl v tomto směru větší úspěch než vůbec první film této série. Morten patří mezi vyhledávané reklamní režiséry a je spolumajitelem a režisérem produkční společnosti Einar film og fortellinger (výběr jeho filmů naleznete na einarfilm.no ). Díky svému sebevědomému stylu a smyslu pro akci a humor získává zakázky na největší reklamy, jaké v Norsku vznikají.

Film vznikl podle literární předlohy mimořádně úspěšného spisovatele. Autor Jo Nesbø sklízí obrovské mezinárodní úspěchy se svými detektivními romány o policejním inspektorovi Harrym Holeovi , a to nejen u čtenářů a prodejců, ale i u odborné kritiky. Za své knihy získal mnoho ocenění, ony knihy byly přeloženy do 35 jazyků, vydány ve 140 zemích a po celém světě se prodalo přes 8,5 miliónu jejich kopií (jen v Norsku se jich prodaly 2 milióny). Kritika po celém světě Nesbøa vychvaluje za to, že rozšířil žánr moderního detektivního románu a v rámci tohoto žánru je dnes považován za jednoho z předních evropských spisovatelů.

Lovci hlav (2011)

Ohromné překvapení z Norska, za které dávám ruku do ohně mě skutečně pobavilo. Příběh headhuntera, který si životní styl na vysoké noze obstarává krajně nelegálním způsobem je černohumorný a napínavý s některými brilantně zrežírovanými sekvencemi. Film je z produkce firmy, která je zodpovědná za filmovou sérii Milénium (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda) a potvrzuje vysoký standard, jež si ve firmě nasadili.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist