Mike Nichols: Od divadla k filmu a zpět

profil

Připravte se na dlouhou noc. Dlouhou, krutou a nelítostnou. George (Richard Burton) a Martha (Elizabeth Taylor) si pozvou po večírku na Univerzitě k sobě domů manželský pár nových mladých kolegů (George Segal a Sandy Dennis). Martha je dcera rektora a George pracuje na katedře historie. Ti dva jsou spolu už dlouho a hry, které v průběhu večera přichystají, dodnes divákům navodí pocit pomyslného knedlíku v krku.

 

Režie filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové se ujal tímto filmem debutující Mike Nichols, který zde mohl plně zužitkovat své jevištní zkušenosti jako divadelní režisér. Ostatně ve své dlouholeté a mimořádné filmové kariéře se k režírování divadelních předloh ještě několikrát vrátí.

woolf_3

Kdo se bojí Virginie Woolfové?“ nabízí skutečně mimořádně plodné podhoubí pro herecké výkony, které jsou ve filmu naprosto jedinečné. Ačkoli se film odehrává v sevřeném prostředí, nudit se rozhodně nebudete, protože hry a dialogy posouvající děj si v ničem neberou servítky a často způsobí pověstné mravenčení v zádech.

   Benjamin Braddock (Dustin Hoffman – Parfém: příběh vrahaMalý velký mužMaratonec,Půlnoční kovboj) se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové (Anne Bancroft – Sloní muž) a její dcery (Katharine Ross – Butch Cassidy a Sundance Kid)…

Absolvent2

Dobrá režie se může jistě měřit správným vedením herců, což u Absolventa platí beze zbytku a pak pochopitelně zajímavou kombinatorikou ve vyprávění filmové řeči. A tam je důležité mít na paměti, že filmová řeč není jen vyprávění obrazem, ale samozřejmě i zvukem, v případě Absolventa pak ještě hudbou. Právě tato kombinace v Absolventu funguje dokonale. Střihová skladba zdánlivě nesouvisejících filmových obrazů baví i po letech a jsou o ní popsány stohy papíru na filmových školách po celém světě.

 

Nichols nebyl slepý vůči náladám publika. Zejména se sluší říct mladého publika. Simon s Garfunkelem prodaly miliony desek a mládež je milovala. Nichols si tak vzal jejich starší populární hity a doplnil je o píseň složenou na míru filmu, kterou je nesmrtelná pecka Mrs. Robinson.

Absolvent3

Nichols údajně žádal téměř třicetiletého Hoffmana, aby zapomněl na to, že je herec a po vzoru Stanislavského metody emočně uchopil svou postavu. Hoffman se svého úkolu zhostil dokonale a jeho trapasy působí dodnes kouzelně, byť by v podání horšího herce působily velmi nevěrohodně a vykalkulovaně. Upřímně si nedovedu představit, že by Bena hrál třeba jen jeden z původně oslovených hezounů Warren Beaty nebo Robert Redford.

 

Divácké i kritické přijetí bylo nadšené. Film se stal ohromným komerčním hitem a dostal se do cílové rovinky Oskarů a s přehledem zválcoval slavné ceny BAFTA, kde vyhrál téměř vše, co se dalo.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist