Mike Nichols: Od divadla k filmu a zpět

Výrazný režijní úspěch slavil Nichols s mistrovským snímkem Na dotek. Scénář vytvořil sám autor hry Patrick Marber a je vidět, že Nichols ho v ničem neomezoval. Naopak mu vyšel maximálně vstříc stylizovanými dekoracemi a nepouštěl se do žádných exhibic. Nutností pak jsou herecké výkony, které film ještě posouvají za hranice řemeslně dobře odvedené podívané.

 

Alice trávící čas v Londýně uvidí Dana a jelikož je Američanka neví, že se jede vlevo a tak jí srazí auto. Dan jí tak může odvézt a zamilovat se do ní. O nějaký čas později. Dan napsal knihu a krásná osamělá fotografka Anna dostala zakázku na portrét jeho tváře kvůli přebalu. Ačkoliv Dan miluje Alici zamiluje se i do Anny a jeho zájem o ní by se dal přirovnat k obsesi. Z dlouhé chvíle jednou chatuje pod falešnou přezdívkou a užije si báječný virtuální sex s lékařem Larrym a pošle ho na schůzku s Annou. Larry se do Anny neočekávaně zamiluje a vezmou se.

Na dotek (2004)

Po krátké expozici začínají nelítostné avantýry, hádky a říkání kruté pravdy. Hra je však velmi chytrá nejen svou pravdivostí, ale rovněž přimícháním nezbytné ingredience v podobě humoru, takže vše nakonec dokonale funguje. Herecké výkony jsou velmi vyrovnané. Pokud mám však někoho vyzdvihnout, tak je to strhující výkon Clivea Owena, který na sebe strhává veškerou pozornost. Zajímavá je i kreace Natalie Portman, která se tímto filmem zařadila mezi hereckou elitu. Na dotek bylo nominováno na několik Oskarů včetně kategorie nejlepší film.

mike nichols

V tomto režisérském profilu nejsou uvedeny všechny filmy, i v dobách internetu se některé jeho filmy shánějí zněčně obtížně, ale jak jste si sami mohli přečíst, řadu z jeho filmů jistě důvěrně znáte a pokud ne, možná nastal ten správný čas si jeho tvorbu připomenout. Nebudete litovat.

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist