Nejmocnější producenti VI – Jason Blum

V Hollywoodu si o něm všichni myslí, že je blázen, a přestože má kancelář v laciné čtvrti a žádný z jeho filmů neměl rozpočet přes 10 milionů dolarů, bude u něj točit John Travolta i Jennifer Lopez a tržby jeho filmů překročily celosvětově 1,65 miliardy dolarů.

Universal Studios Hollywood Celebrates "Halloween Horror Nights" With The Eyegore Awards

Syn obchodníka s uměním Jason Blum, který odmalička sledoval jaké to je žít v rodině, kde se zastupují výtvarní umělci a vyjednávají se honoráře, si prošel přes 10 let dlouhým obdobím, kdy v Hollywoodu nehrál ani druhé housle. Ba, dokonce možná ani třetí nebo čtvrté. Zlomovým se pro něj stal rok 2009, kdy s režisérem Orenem Pelim přivedli na světlo světa horror Paranormal Activity a odstartovali novou vlnu laciných horrorů, která od nich kupují velká studia do celostátní distribuce a vydělávají na nich často víc než na letních blockbusterech. Blumova společnost Blumhouse Productions je ve filmovém průmyslu převratnou a nesmírně profitabilní značkou.

 

Paranormal Activity z roku 2009 měl geniální marketing a studio Paramount vycítilo, že jim ostatní hráči příliš často vypouští rybník, kde plave spousta přerostlých kaprů, zejména tedy studio Lionsgate s veleúspěšnou sérií Saw. Laciný horrůrek Paranormal Activity z jednoho domu o pár lidech a nadpřirozenou silou se stal tržbami takovou senzací, že Blum dostal okamžitě šanci připravit druhý díl. Dvojka, která přišla do kin o rok později stála 3 miliony dolarů a v kinech vydělala 177,5 milionů dolarů.

 

První úspěch může být náhoda a film Paranormal Activity se tak i bral, jenže téměř identicky stejně úspěšné pokračování, notabene natočené za stejné prostředky začalo v některých lidech ve studiích budit zvědavost i podezření zároveň. A Blum učinil velmi odvážný krok. Začal s Jamesem Wanem připravovat ultralaciný snímek Insidious. Rozpočet byl naprosto směšných 1,5 milionů dolarů a Blum do hlavních rolí přemluvil už hodně známé obličeje Patricka Wilsona a Rose Byrne. Argument měl velmi pádný. Natáčet se bude u nich doma v Kalifornii, nemusí opouštět svoje rodiny, za měsíc je natočeno, nemusí absolvovat žádná šílená celosvětová propagační turné a dostanou podíl na zisku. Insidious šel do kin v roce 2011 a na vstupenkách vydělal 97 milionů dolarů, kromě toho měl ohromný úspěch u kritiků a na VOD.

 

Jason Blum ještě ten rok poslal do kin trojku Paranormal Activity, kterou nechal natočit duem zkušených dokumentaristů a tržby 207,1 milionů dolarů vyrazily dech i zkušeným analytikům. Jak může takového úspěchu dosáhnout v době finanční krize film s rozpčtem 5 milionů dolarů? Co sakra ten hejsek ví víc, než my?

sinister

Blum měl na kontě za tři roky 4 megahity a výdělky byly ohromné. V ten moment se seznámil se Scottem Derricksonem, který ve studiovém systému natočil vysokorozpočtový remake Den, kdy se zastavila země s Keanu Reevesem a přišel s nápadem na děsivý horror Zlověstný. Blum se navíc dobře znal s Ethanem Hawkem, takže pro sezónu 2012 přišli s dalším originálním horrorem, který při rozpočtu 3 miliony dolarů vydělal 77,7 milionů dolarů. K tomu přišla ve stejný rok čtyřka Paranormal Activity a tržby 142,8 milionů dolarů při nákladech 5 milionů.

insidious25

Na rok 2013 Blum produkoval pokračování horroru Insidious, do kterého šli všichni zúčastnění s naprostým nadšením a vítězný tým, který si údajně sedl i prý docela po lidské stránce přisypal do kasičky dalších 162 milionů dolarů. Loňský rok byl však pro Bluma výraznější z toho důvodu, že si naprosto sedl s autorem Jamesem de Monaco, který mu představil svůj projekt The Purge (Očista). Zatímco v Evropě snímek pochopili jako satirický šleh na politiku a ekonomiku, pak v USA vyvolal výrazně kontroverznější reakci a dost neuvěřitelnou početnou základnu fanoušků, kterým se motiv násilí a anarchie zalíbil snad až příliš. Do projektu se angažoval také Michael Bay a v hlavní roli se objevil opět Ethan Hawke.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist