R. I. P. Mike Nichols

20. listopadu kolem poledne nás opustil věhlasný filmový, divadelní a televizní režisér Mike Nichols, který patřil k nejmilovanějším americkým režisérům několika generací.

mike-nichols

Mike Nichols natočil několik ikonických amerických filmů a jeho celoživotní dráha patří mezi nejstabilnější kreativní přehlídku plnou výzev s minimálním počtem přešlapů. V nejbližší budoucnosti věnujeme na Realfilm.cz Mikeu Nicholsovi jeho režisérský profil.

 

Ve filmu debutoval velkolepě snímkem Kdo se bojí Virginie Woolfové podle divadelní hry Edwarda Albeeho. Manželský pár v podání tehdy mediálně nejsledovanějšího manželského páru Elizabeth Taylor a Richard Burton ve filmu předvedli nevídané a dodnes nepřekonané utrpení manželského soužití.

Absolvent3

Hned o rok později natočil kultovní snímek Absolvent, kde poslal do spárů paní Robinsonové slušného mladíka Benjamina Bradddocka, jež se během 106 minut k radosti publika promění ve floutka, flákače, zvrhlíka a nonkonformního milovníka.

Kriticky se k americké společnosti vyjádřil hned dvěma ceněnými dramaty, a to ve válečné satiře Hlava 22, která na své skutečné docenění stále čeká a dramatu Silkwoodová s Meryl Streep, který nasnímal Miroslav Ondříček. Divácky se mu dařilo u horroru Vlk, kde hrál hlavní postavu Nicholsův kamarád Jack Nicholson a především v komediálním hitu Ptačí klec. Zásadní úspěch slavil s mimořádně zdařilou filmovou adaptací divadelní hry Na dotek a minimálně po umělecké stránce je snímek Soukromá válka pana Wilsona slušným zakončením jeho filmové kariéry.

Mike Nichols svou životní dráhu spojil také s televizí, kde slavil četné úspěchy. Zároveň by se však slušilo připomenout jeho divadelní kariéru. Není ani tak třeba komentovat prestižní ceny Tony, měl je na poličce, ale spíš jak získal respekt a uznání v dravém prostředí na Broadway. Včera večer se v celé ulici ztlumila světla na jeho počest a s kondolencí přišel celý zástup kolegů, kamarádů a přátel.

Mike Nichols byl nesmírně erudovaný autor, nebál se provokativních látek a výrazně pomáhal i českým filmařům, kteří odcházeli do Ameriky před komunismem, ostatně sám se narodil v Berlíně. Řada filmařů tak Nicholsovi rozhodně vděčí za mnohé.

PS: Zadejte si na youtube spojení Mike Nichols a AFI, kde si můžete přehrát několik videí z oborové benefice, kde spolupracovníci vyjadřují respekt k tomuto vynikajícímu režisérovi.

Přidat komentář

TOPlist