Železné srdce (2014)

fury

Fury, USA/Čína/Velká Británie, režie a scénář: David Ayer, hudba: Steven Price, střih: Doddy Price, hrají: Brad Pitt, Shia La Beouf, Logan Lerman, Jon Bernthal, Michael Peňa, Scott Eastwood

134 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný, filmové kopie D-Cinema

Film:

Scenárista a režisér David Ayer letos uvádí do kin již druhý celovečerní film v hlavní roli s elitními hvězdami Bradem Pittem, Shia La Beoufem a synem Clinta Eastwooda Scottem a kvalitativně je oproti nepříliš zdařilé Sabotáži s Arnoldem Schwarzeneggerem vpředu o několik koňských délek. David Ayer (scénáře k filmům Training Day, Rychle a zběsile, S.W.A.T. a scénář i režie Patrola) film Železné srdce nejen režíroval, ale je i autorem scénáře a hlavním producentem.

fury_1

Film se odehrává v dubnu 1945. Spojenci se snaží o finální úder na evropské frontě a válečný veterán, armádní seržant Don „Wardaddy“ Collier (Brad Pitt - „Moneyball„, „Strom života„, „12 opic„,  „Spy Game„, „Dannyho parťáci„ ,,Sedm,,), se svou posádkou právě přežil smrtící útok na celou spojeneckou tankovou jednotku. Pravda, ani jejich tank misi nedokončil beze ztrát, o čemž svědčí ustřelený obličej kamaráda na přístrojové desce válečného stroje. Válka však pro ně ani pro nikoho jiného zdaleka nekončí. Po návratu na základnu se připojují k dalším tankům, které budou pokračovat dál do vnitrozemí Německa. Posádka tanku tvořená velitelem Donem, silně věřícím střelcem Boydem „Biblí“ Swanem (Shia La Beouf), mexikáncem Trini „Gordo“ Garciou (Michael Peňa), ostrým hochem Gradym (Jon Bernthal), který pod drsnou slupkou v civilu asi příliš ostrý nebude a naprostým zelenáčem Normanem (Logan Lerman), který není připraven sledovat šílenou hrůzu války se vydává s ostatními tanky na vražednou misi v týlu nepřítele.

fury_2

Pitt diváky zaujal ve válečné poloze filmem Hanebný pancharti a u konkurenčního studia Sony zavětřili trhák. Na produkci vyčlenili 80 milionů dolarů a samozřejmě očekávají nejen návratnost, ale i výdělek. Kapitál pro vznik projektu přišel z Velké Británie, USA a Číny, ostatně posledně jmenovaná velmoc v současnosti na amerických filmech začíná vydělávat víc, než Hollywood, což z ní učiní velmi brzy největší filmařskou velmoc na světě. Za posledních pár týdnů je snímek Železné srdce druhým čínským filmem v české distribuci, tím prvním byl John Wick s Keanu Reevesem.

Pokud jste viděli výborný snímek Patrola, pak Železné srdce je v podstatě podobně napsaný a natočený snímek, který je akorát zasazený do prostředí válečného Německa. Snímek je to překvapivě komorní, film je převážně sevřeným dramatem několika dobře napsaných, ale také zahraných charakterů, které se vyvíjejí na základě plnění mise. Závěrečná část je pak silně „over the top“ a připomíná válečné filmy s Lee Marvinem, čímž se poněkud liší od úvodních dvou třetin filmu, které se tváří výrazně seriózněji a hlouběji.

Film se údajně docela dobře drží historických reálií, to nejsem schopen posoudit, protože se o válečnou techniku nezajímám, ale na první pohled neobsahuje žádné viditelné boty. Výrazně viditelnější je ale chemie mezi herci, která funguje dokonale, proto se výprava za válečným dobrodružstvím filmu Železná srdce dá úplně bez problémů doporučit ke zhlédnutí v kině.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Originální název Fury odkazuje k názvu tanku, který překladatel přeložil jako fúrie. Podstatně lépe by název filmu vystihlo slovo běsnění, které odkazuje k závěrečné titulkové sekvenci a údajům o Adolfu Hitlerovi.

Přidat komentář

TOPlist