Elia Cmíral – part 1 (2014)

elia cmiral

režie a scénář: Petr Kaňka, účinkují: Elia Cmiral, Christopher Young, Juraj Herz, Sachiko Cmiral, Frank Mancuso jr.

 

57 minut, 16:9, barevný, foto: archiv Česká televize

Film:

Letos čtyřiašedesátiletý hudební skladatel Elia Cmíral se úspěšně etabloval ve světě filmové hudby, ale jelikož dle svých slov na svůj vrchol stále čeká, sympaticky a skromně požádal tvůrce dokumentu, aby se jmenoval – part 1.

 

Na druhou stranu, Cmíralovy se povedlo uspět v branži a v obrovské konkurenci, že i když jeho dílo samozřejmě ještě není kompletní, ohlédnutí v mezičase rozhodně zaujme. Dokumentarista Petr Kaňka se pod křídly brněnské České televize vydal do Hollywoodu natočit dokument o profesní i osobní cestě skladatele, kterou podpořili i velmi zajímavé lidé z filmové branže.

 

Dokument líčí Cmíralův odchod z Československa a opakovaná mezidobí ve Švédsku a zveřejňuje dosud nepříliš známý fakt, že se filmové hudbě začal v USA věnovat pod vedením vynikajícího skladatele Christophera Younga (Chraň nás od zlého, Hellraiser, Zlověstný, Stáhni mě do pekla), který ve filmu také promlouvá. Jeho první kompozicí pro americký film byl thriller Apartmá nula a pak následovalo docela bolestné prozření v podobě setkání s realitou, které je ve filmu velmi dobře pojednáno.

ronin

Hvězdnou hodinu Elii Cmírala pak zahájil mezinárodně obsazený a skrz velké studio financovaný film RoninRobertem DeNiro a Jeanem Reno v režii Johna Frankenheimera, kde je i velmi dobře vysvětleno, jak vůbec probíhá volba hudebního skladatele pro áčkový hollywoodský projekt. Poté následoval úspěšný horror StigmataPatricií Arquette a Bojiště ZeměJohnem Travoltou. Z poslední doby napsal třeba hudbu k Herzovu dramatu Habermannův mlýn, ale stále tvoří hudbu k americkým snímkům.

 

Film je on-line k vidění v archivu České televize, takže pokud se chcete podívat na zajímavou cestu a úspěšnou dráhu filmového skladatele, který musel čelit řadě překážkám, pak neváhejte:

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist