EXODUS: Bohové a králové (2014)

exodus1

Exodus: Gods and Kings, USA/Velká Británie/Španělsko, režie: Ridley Scott, scénář: Steven Zaillian, Bill Collage, Adam Cooper, Jeffrey Caine, kamera: Dariusz Wolski, hudba: Alberto Iglesias, hrají: Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, Ben Kingsley

 

150 minut, 2:35:1, Redcode RAW, barevný

Film:

Starý zákon začíná pěti knihami. Jednu z nich o potopě světa převedl na plátno v moderním pojetí Darren Arronofsky ve velkofilmu Noe. Exodus zfilmoval Ridley Scott a pokud jste s ním seznámeni, tak už tušíte, že to bude kolosální podívaná.

 

Exodus pojednává o vyvedení Izraelitů z egyptské nadvlády. Je to napínavý souboj mezi dvěma silnými charaktery Mojžíšem (Christian Bale) a faraonem Ramsesem (Joel Edgerton), a to v době jejich dospělosti. Oba byli vychováváni jako bratři, ačkoli nebyli pokrevní příbuzní a právě jejich rozdílnost vede k dramatickému střetu.

D

V roce 1999 byl Exodus zfilmovaný jako animovaný film Princ egyptský, což byla v podstatě muzikálová animovaná verze klasického filmu Desatero přikázání a i to bylo zpracováno ještě v němé černobílé verzi. Pokud máte biblické eposy v oblibě, připomeňte si je v našem tradičním průvodci. Budete tak ve vyrazném informačním předstihu nad většinou současných recenzentů.

 

Novodobý klasik Ridley Scott se rozhodl zvednout hozenou rukavici a tento světoznámý epos natočit v produkci zkušeného Petera Chernina, producenta, který nastoupil do studia Fox půl roku před premiérou velehitu Sám doma a během své kariéry podstoupil řadu bitev pro Cameronův Titanic a nyní produkuje poněkud jinou blockbusterovou ságu Planeta opic.

exodus3

Pokud máte zájem přečíst si o natáčení, včetně oblíbený náhled pod pokličku, tak se podívejte na náš článek v rubrice Pod povrchem, kde jsme se tomuto snímku věnovali. A nyní se zaměřme na hodnocení snímku.

 

Předně si nejsem vědom, že by Ridley Scott měl někdy dobré recenze na své filmy. Dokonce si vybavuji spíš jen ty hrozné. Recenze Aleny Prokopové v dobové Cinemě na Gladiátora, tomuto oskarovému filmu přiřkla jen 60% a nebyla nikterak výjimečná ve spíš průměrném hodnocení. O to více si vybavím situaci, kterou jsem zažil během studií na vysoké škole v Dejvicích. Byl jsem na snídani v jedné dejvické jídelně v pondělí v devět hodin ráno a vedle mě u stolu stálo pět dělníků, jedli párek s hořčicí, zapíjeli ho ranním lahváčem a vyprávěli barvitě a velmi přesvědčivě vztahy v Gladiátorovi a hodnotili i uměleckou úroveň snímku, kterou na závěr ohodnotili slovy největší chvály.

exodus-2

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist