Nejmocnější producenti světa VII: Harvey Weinstein

S úsměvem na tváři vystřihne režisérovi bez jeho vědomí 15 minut filmu, nakoupí nejkomerčnější francouzský film a řekne, že je to umění, dává dárky, které se nedají nazvat jinak než…však víte. Na druhou stranu, když něco řekne, tak mu jdou všichni z cesty. Harvey Weinstein.

 harvey-weinstein

   Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Peter Jackson, Robert Rodriguez, nyní ale třeba také Tim Burton, avšak také spousta neznámých tvůrců a snílků. Když už si Harvey Weinstein vybere nějaký projekt, tak se ho drží, a to bohužel často, i když tvůrci žadoní, že už to nechtějí. Asi nikdo nemá pověst moderního hollywoodského mogula jako Harvey Weinstein.

Gangy New Yorku (2002)

Gangy New Yorku, 2002

Filmy Harveyho Weinsteina mají do letoška 303 oskarových nominací a 75 jeho spolupracovníků jich má na polici. Obdivně se o něm vyjadřují lidé jako Meryl Streep, Jennifer Lawrence nebo jeho nejbližší parťák Quentin Tarantino, se kterým jsou blízcí přátelé dvacet let a jeho schopnost sehnat okamžitě finanční hotovost z něj dělá i velmi vlivného člověka v politice. Weinstein hájí dlouhodobě barvy demokratické strany.

 

Na druhou stranu ho provází pověst mafiána a člověka, který pro svůj prospěch udělá cokoli. Jen si vzpomeňte na bitvy o Hobita. Práva drží od začátku Saul Zaentz a Harvey Weinstein sice vydupal ze země původní trilogii, ale současného Hobita pozdržel u soudu pěkně dlouho. Dohoda sice nakonec vznikla, ale Zaentz nikterak netajil zlou krev. A to oba pánové mají za sebou i společný fenomenální úspěch Anglický pacient.

Králova řeč (2010)

Králova řeč, 2010

Sám Weinstein je k tomu nakloněn.“Ty kecy, co o mě šíří média jako o mogulovi s doutníkem jsou nesmysl. S každým režisérem si sednu ke stolu a projedu s ním políčko po políčku jeho filmu. Já znám zákulisí dělání filmů. Na druhou stranu mě tahle hra baví. Svojí propagandu legendy budu klidně podporovat. Jestli jste viděli film Johna Forda, Muž, který zastřelil Liberty Valance, tak je tam jeden dialog. Když se legenda stane skutečností, tak ji šiřte mezi lidi. To je ten trik.“

Harvey Weinstein vystudoval filmovou školu, ale začínal v hudební branži. Rodina potřebovala, aby okamžitě vydělával. Po osobních setkáních s rockery se ale rozhodl branži opustit a vrátit se k filmu. Nejvíce ho štvali opilí rockeři, co chtěli zachraňovat Afriku nebo pomalovaní metalisté.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

Anglický pacient, 1996

V roce 1989 přišel s unikátním byznys modelem pro svojí společnost Miramax, kterou založil s bratrem Bobem. Začal kupovat úspěšné filmy v zahraničí a uvádět je na americký trh. Jeho prvním počinem byl Bio ráj (Cinema Paradiso).  Druhou cestou byla masivní propagace nezávislých snímků. Jeho prvním úspěchem byl film Sex, lži a video Stevena Soderbergha. Největší úspěch však přišel v roce 1994. Pulp Fiction vynesl přes 200 milionů dolarů, vyhrál Zlatou palmu v Cannes a dostal se mezi oskarové favority.

 

Udržet stabilní financování stále ambicióznějšího podniku pomohl zábavní gigant Disney. Rozpory však na sebe nenechaly dlouho čekat. Weinstein se přátelil s mladými a ambiciózními filmaři a Disney se držel jistoty. Často se tak přehlížely i lukrativní projekty. Weinstein směl produkovat filmy do 40 milionů dolarů. Když šel za šéfem Disneyho s Pánem prstenů, tak mu šéf Michael Eisner řekl, že to nikdo nebude chtít vidět. Weinstein řekl, že tenhle film bude dělat jako producent úplně zdarma, protože je to trhák, tak bylo jasné, že společná řeč bude nadále ještě více obtížná.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist