Paříži, miluji Tě (2006)

Francie/Lichtenštejnsko/Švýcarsko/Německo, režie: Bruno Podalydés, Gurinder Chadcha, Gus Van Sant, bratři Coenové, Walter Salles a Daniella Thomas, Christopher Doyle, Isabel Coixet, Nobuhiro Suwa, Sylvain Chomet, Alfonso Cuarón, Olivier Assayas, Oliver Schitz, Richard LaGravenese, Vincenzo Natali, Wes Craven, Tom Tykwer, Gérard Depardieu a Fréderick Auburtin, Alexander Payne, scénář, kamera a hudba: různí, hrají: Natalie Portman, Nick Nolte, Steve Buscemi, Elijah Wood, Olga Kurylenko a další

 

115 minut, barevný, na DVD Hollywood Classic Entertainment

Film:

Vánoční čas máme na Realfilmu spjatý také s krásným francouzským filmem Paříži, miluji Tě, který jsme promítali i v rámci námi organizovaného Filmového klubu v rámci naší Francouzské sezóny.

parizi, miluji te

Producenti unikátního světového projektu, který se stal díky divákům zaslouženým hitem, oslovili přední světové režiséry jako Toma Tykwerabratry CoenyGuse Van Santa nebo Alexandera Paynea, aby natočili krátký příběh, jež by charakterizoval jejich vztah k půvabnému městu nad Seinou charakterizované tématem lásky. Každý z filmařů dostal k dispozici vybranou čtvrť a přibližně pět až osm minut filmového času. Výsledkem je tak zajímavá filmová mozaika, která nejenže přiblíží francouzskou metropoli, ale dotkne se mnoha témat lidského bytí od těch příjemnějších, přes ty méně příjemné až po finále obrazové montáže vystihující název filmu.

 

Výsledný film pak v osmnácti mikropříbězích popisuje jednotlivé pařížské obvody v rozličných žánrech, které často i zaběhlé tvůrce vypustí do půvabné rozpustilosti. Epizody některých mistrů vypravěčů samozřejmě ční nad ostatními povídkami, ale jako celek tento snímek funguje o poznání lépe, než většina podobných projektů, které vznikají obvykle z nepříliš uměleckých potřeb.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Uvedení filmu, který byl sice vřele přijat diváky, však navždy rozkmotřilo dvojici producentů, a to Emannuel Benhibyho a Claudii Ossard. Zkušená Claudia Ossard totiž pro premiérové festivalové uvedení v Cannes nechala samovolně vystřihnout z projektu dvě části 12. a 15. obvodu a její kolega místo červeného koberce navštívil raději nedaleký bar s odmítnutými kolegy a novináři. Další pokračování pak vznikají už v produkci samotného Ossarda a dosud se mu podařilo zrealizovat oslavu New Yorku, která je však kvalitativně poněkud slabší.

 

Skutečnost, že filmaři často nenachází společnou řeč však pro diváka v tomto případě není až tak směrodatná, protože film Paříži, miluji Tě patří k velice příjemným a vřelým podívaným.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist