Prázdniny (2006)

photo Simon Mein, Sony

photo Simon Mein, Sony

Holiday, režie a scénář: Nancy Meyers, kamera: Dean Cundey, hudba: Hans Zimmer, střih: Joe Hutsching, hrají: Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law, Jack Black, Edward Burns, Eli Walach, Rufus Sewell, Shannyn Sossamon

 

1.85:1, 35 mm, barevný

 

Amanda (Cameron Diaz) se úspěšně živí jako autorka trailerů k hollywoodským blockbusterům a slušně jí to vynáší. Méně úspěšná je však ve vztahu ke svému příteli Ethanovi (Edward Burns), kterého po přiznané nevěře těsně před vánoci vykopne ze svého luxusního domu.

 

photo Zade Rosenthal, Sony

photo Zade Rosenthal, Sony

Iris (Kate Winslet) pracuje v nakladatelství a je zoufale zamilovaná do svého kolegy Jaspera (Rufus Sewell), který možná někdy opětuje její city, ale zároveň jaksi na vánočním večírku oznámí, že se chystá oženit s kolegyní úplně jinou. Obě nešťastné ženy chtějí nutně změnit své prostředí a proto si na týden vymění své domy.

 

A jak už to v romantických komediích bývá někde u těch domů budou i muži – u Amandy to bude Irisin rozšafný bratr Graham (Jude Law) s tajemstvím a u Iris kamarád jejího bývalého, skladatel filmové hudby Miles (Jack Black). A do toho všeho ještě zasáhne sympatický starý scenárista Arthur Abbott v dojemném podání Eliho Walacha.

holiday

Prázdniny je příjemná komedie od zkušené Nancy Meyers, která je dnes už tradiční značkou kvalitní romantické zábavy s hlubokou člověčinou v pozadí a s citem pro vedení herců. Prázdniny jsou toho dalším důkazem. Jen si vzpomeňte na Lepší pozdě než pozdějiJackem Nicholsonem a Diane Keaton nebo Nějak se to komplikuje s triem Meryl Streep, Steve Martin a Alec Baldwin.

 

Film příjemně plyne v poklidném tempu, neočekávejte žádné rány pod pás jako náhlé úmrtí, ale samozřejmě dojde i na rány osudu z minulosti, které ospravedlní chování jedné z hlavních mužských postav. Velkým plusem tohoto filmu je jednak kouzelná, možná až pohádková kamera ostříleného matadora Deana Cundeyho (Jurský park) a pak vzácně vyvážený herecký ansámbl příjemných a sympatických herců. Nancy Meyers film dokonce psala všem hercům na tělo, takže nikdo nemusel procházet martýriem drsných castingů.

 

Prázdniny jsou milou romancí s humorem, která vejde a neuškodí a čas filmu na rozdíl od dobových kritik nikterak neuškodil.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist