Alejandro Gonzales Iňárritu: Touha být nejlepší

21_gramu_1

Paul (Sean Penn) umírá. Selhává mu srdce a jeho manželka Mary po něm chce ještě oplodnit, aby po něm zbyla nějaká památka. Cristina Peck (Naomi Watts) ztratila při dopravní nehodě svého manžela a dítě. Její touha je pomsta. Jack Jordan (Benicio Del Toro) je bývalý gauner, který pracuje s problémovou mládeží a jeho smyslem života je Ježíš. Jack vyhraje nové auto, kterým zabije rodinu Cristiny. Srdce Cristininého manžela získá Paul a navíc se do ní zamiluje.

 

Příběh je hlavní devízou tohoto netradičního dramatu. Je neotřelý, zajímavý, plný nečekaných zvratů a prokreslených charakterů. Je to zároveň velké sólo všech třech mimořádně talentovaných hereckých osobností. Důležitá je však forma vyprávění. Film se pohybuje na úrovni flashbacků a někdy zdánlivě i nesmyslných střihů, které však na konci dostanou význam a dočkáme se pečlivě vybudované pointy. 21 gramů je mimořádný film a i přes zdánlivě drsnou nálepku z končí optimisticky. 21 gramů bylo nominováno na Oskara za nejlepší herečku v hlavní roli (Naomi Watts) a herce ve vedlejší roli (Benicio Del Toro).

Babel

Posledním dílem trilogie smrti je drama Babel, které se odehrává téměř po celém světě. Mozaikovitý film skládající se z tří na sebe provázaných linií se odehrává v Maroku, kde je postřelena mladá Američanka (Cate Blanchette), o jejíž život bude muset bojovat její manžel (Brad Pitt), s kterým právě prožívá partnerskou krizi, v San Diegu, kde mexická chůva starající se o svěřené děti podlehne naléhání a odjede i s dětmi na svatbu do Mexika s nespolehlivým šoférem a v Tokiu, kde hluchoněmá školačka řeší nejen svou sexuální frustraci.

 

Iňárittu po dvou oslnivých úspěších na mezinárodním poli natočil zvláštní pestrobarevnou podívanou, kdy se malí jedinci musí utkat s velkým plánem Osudu. Film je bravurně natočený a obsahuje celou řadu myšlenek. Babel se stal mezinárodním hitem a probojoval se až do Oskarového klání, kde byl nominován i na nejlepší film. Sám režisér pak získal cenu za režii na MFF v Cannes.

babel_2

Iňáritu měl kolem sebe vždy tradiční tým spolupracovníků, kmenového kameramana Rodriga Prieta, skladatele Gustava Santaolallu a střihače Stephena Mirrionea. Hlavním jeho kolegou byl však scenárista Guillermo Arriaga, který velmi těžce nesl, že je ve stínu spoluautora a režiséra. Jejich ostrý střet skončil nepřátelstvím na život a na smrt, protože Arriaga vyprovokoval spor o autorství jejich společných děl. Uražený Arriaga si svůj další film režíroval sám a s Iňárrituem se zapřísáhl už nikdy nepracovat.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist