Grandhotel Budapešť (2014)

G

Velká Británie/Německo/USA, The Grand Budapest Hotel, režie: Wes Anderson, scénář: Wes Anderson, Hugo Guiness s přiznanou inspirací dílem Stefana Zweiga, kamera: Robert D. Yeoman, hudba: Alexandre Desplat, střih: Barney Pilling, hrají: Ralph Fiennes, Tony Revolori, Saoirse Ronan, F. Murray Abraham, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Edward Norton, Mathieu Amalric, Léa Seydoux, Jude Law, Owen Wilson, Bill Murray, Tilda Swinton, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jason Schwartzman

100 minut, 1.37:1, 1.85:1  a 2.35:1, 35 mm, barevný a černobílý

MFF v Berlíně – Stříbrný medvěd – Velká cena poroty, Oskar – výprava, kostýmy, make-up a hairstyling, hudba, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, kamera, střih

 

Film:

Předně bych rád upozornil, že pokud neznáte žádný z filmů Wese Andersona  (Moonrise Kingdom), budete na tento film asi hodně chvíli zírat. Pokud jste však fanoušci, tak už od prvního záběru uvidíte, že jste opět na starém známém, košatém, bizarním a pekelně zábavném mejdanu. Děj je totiž opět velmi osobitý a hemží se mnohačetnými postavami a figurkami, které silně vybočují ze škatulky průměru „normální“ filmové podívané.

Pan Gustave ( úchvatný Ralph Fiennes – Skyfall, Anglický pacient, Férový zloděj, Souboj titánů, Hněv titánů 3D) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V příjemně poklidném bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Zvlášť pokud to jsou extrémně bohaté stařeny nad hrobem, protože v posteli jsou jak tajfun a netrvá příliš dlouho a nastane sladká tečka ve formě dědictví.

Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých (Adrien Brody), terčem nájemného vraha (Willem Dafoe) a hračkou v rukou místní policie (Edward Norton a Jeff Goldblum). Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm, černočerný humor a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce.

Grandhotel Budapest 2

Loňské Berlinale, které jste mohli sledovat i díky reportům Realfilmu získávalo na lesku i díky novince filmového nerda Wese Andersona, který filmem Grandhotel Budapešť doslova okouzlil festivalové publikum. Významně ho v tom podporovalo hned několik jeho oveček, které s ním na festival přijeli. V delegaci nechyběl třeba sympaťák Jeff Goldblum. Jenže zatímco Berlinale filmový rok začíná, ostatně čeká nás už za pár týdnů, pak udílení Oskarů rok 2014 oficiálně končí. A američtí kritici na svého miláčka v průběhu roku zapomněli. Při udílení glóbů a uvádění filmů nově na DVD a na kabelovkách však opět pějí ódu a sypou si popel na hlavu, jak jsme na tak skvělý film mohli při analýzách roku zapomenout. Nuže, milý Watsone. Grandhotel Budapešť je po roce zpět a pokud jste ho minuli, tak nyní je vhodná doba ho buď objevit a nebo připomenout.

Grandhotel Budapešť je pestrý žánrový mix oscilující mezi akční komedií, dramatem, romancí, detektivkou i groteskou, to vše v odzbrojujícím tempu, které pomáhají udržovat jak režisérovi oblíbení herci (Bill Murray, Jason Schwartzman, Adrien Brody), tak i hvězdní „nováčci“ (Jude Law, Mathieu Amalric, Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Willem Dafoe a mnozí další).

Grandhotel Budapest 3

Předně je třeba říct, že Grandhotel Budapešť je také fantasy, film se neodehrává na žádných důvěrně známých místech a přestože v sobě ukrývá určité historické události, není historickým filmem. V tom je mi výrazně sympatičtější než Tarantinova zběsilost Hanebný pancharti, kde se chvílemi Tarantino dobrovolně nechal chytit do pasti vlastní šílené kombinatoriky a při vší úctě k němu jí neustál. Anderson zvolil chytřejší cestu, názvy i události jsou povědomé každému, ale znalost historie se tu nevyžaduje.

Na Realfilmu žádná procenta ani hvězdičky neudělujeme, kromě toho, že to je absurdita a procentuální hodnocení je většině lidí pouze terčem posměchu (nikomu nic neřekne a spousta jedinců nadržují klikáním vyšších známek pro zvednutí ratingu, v tom lepším případě, v tom horším si distribuční společnosti platí kampaně pro klikání na své „koně“), já bych tomuto filmu nejvyšší známku neudělil, ale to neznamená, že by šla známka nějak výrazně dolů. Grandhotel Budapešť je originální a zábavný film a jako příjemné zpestření určitě stojí za vidění. Andersonova „geometrická režie“ je mimořádná a už jsem viděl spoustu pokusů, kdy se jí někteří pokoušeli napodobit, ale dopadlo to neslavně. Wes Anderson totiž svůj styl skutečně vycizeloval.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Grandhotel Poster

 

Přidat komentář

TOPlist