Hacker (2015)

Hacker_1

Blackhat, USA, režie: Michael Mann, scénář: Morgan Davis Foehl, Michael Mann, kamera: Stuart Dryburgh, hudba: Harry Gregson-Williams, hrají: Chris Hemsworth, Leehom Wang, Viola Davis, William Mapother, Wei Tang

 

133 minut, 2.35:1, ARRIRAW, barevný

Film:

Zatím neznámý počítačový expert ochromil jadernou elektrárnu v Číně a tajné služby si nevědí rady. Číňané však dají na svého specialistu Chena Dawaie (Leehom Wang), který chce požádat o pomoc americkou FBI. Chen proto se svolením čínských špiček odjíždí se svou sestrou do USA, kde si vyžádá jako odborného konzultanta odsouzeného hackera Hathawaye (Chris Hemsworth - ThorRivalové). I lapený, je stále špička v oboru a pokud chytne útočníka, dostane generální pardon. Hathaway příliš neváhá a vydá se mu po stopách.

hacker_5

Hodnotit filmy Michaela Manna (Veřejní nepřáteléNelítostný soubojnení jednoduché. Mann je puntičkář a i jeho ve své době hůře přijaté kusy se dnes jeví jako solidní žánrové tituly. Dnes už víme, že americká kritika Hackera přijala průměrně a hodnocení relevantního počtu diváků na databázích není dosud nikterak průkazné. Co je jisté, že někteří kolegové na novinářské projekci sledovali spíš obrazovky mobilu, než film. A to je škoda.

Hacker_2

Jelikož jsem se za poslední rok trochu seznámil s čínskou mentalitou a potkal i některé funkcionáře v čínském filmovém průmyslu, tak myslím, že mohu celkem zodpovědně říct, že Hacker je stejně tak mířený na americký, jako na čínský trh. Ostatně nelze se čemu divit, Čína je nejrychleji rostoucí filmový trh na světě a dnes má určitě už kolem 30 000 kinosálů. Pro srovnání USA má kinosálů 40 000. Hacker je tak filmem, který není typický Hollywood s krátkou dějovou odbočkou v Šanghaji, ale regulérním globálním thrillerem mířícípochopitelně na globální trh.

 

Hacker navíc není dětský film, ale je určený pouze dospělému publiku a nabízí divácky zajímavý příběh, četná prostředí, která nejsou jak pohlednice ála Rychle a zběsile, sympatické kladné hlavní hrdiny, dobré padouchy a především nepřehlédnutelný rukopis Michaela Manna. Scéna přestřelky v tunelu k přístavu je další ukázkou Mannovy mistrovské režie a citu pro napětí. Scéna je navíc dokonale realistická. Průstřely kontejnerů expanzními střelami cílovou skupinu jistě uspokojí.

Hacker_3

Akce však neprobíhá jen ve staromódním stylu, ale i v digitálním světě a s tím se Mann ujal vizuálně slušně nápaditě. Puntičkář Mann ostatně neponechal nic náhodě a najal množství konzultantů. Podle vlastních slov:„Nechtěli jsme, aby se nám všichni smáli, až Chris sedne ke klávesnici a napíše nějaký kód. Díky dobrým radám přátel a armádě konzultantů se nám to snad podařilo.“ Průlety kamery nad spoji v harddiscích jsou efektivní a přehledné a navíc je jasné, kdo zrovna ťuká do klávesnice.

 

Mann se v Hackerovi opět pořádně rozmáchl a své hrdiny vyslal do Los Angeles, Hong Kongu, Jakarty nebo Kuala Lumpur. I přes výpravnost však Hacker neztrácí nikdy z hledáčku své filmové postavy. Neokoukanost tváří a přitom jejich přirozenost filmu výrazně pomáhá a Chris Hemsworth je přirozený tahoun celého filmu.

hacker_4

Hacker má určitě volnější tempo, ale jeho doslovnost a preciznost určitě pomůže k docenění při opakovaném zhlédnutí. Michael Mann zkrátka opět dostál své pověsti a pokud máte jeho filmy rádi, tak si jeho nový počin nenechte ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

foto: Cinemart

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

 

 

Přidat komentář

TOPlist