John Wick (2014)

_

Čína/Kanada/USA 2014, režie: Chad Stahelski, scénář: Derek Kolstad, hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard, kamera: Jonathan Sela, střih: Elisabeth Ronalds, hrají Keanu Reeves, Willem Dafoe, Jason Isaacs, Ian McShane, Alfie Allen, Adrianne Palicki, Bridget Moynahan, Michael Nyqvist

101 minut, ARRIRAW, 2.35:1, barevný

Keanu Reeves v roce 1994 poslal do předčasného důchodu a do zaprášených regálů videopůjčoven čtyřicátníky Stevena Seagala a Chucka Norrise, výrazně přiškrtil kariéru akčních hvězd Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stallonea a sám se ujal role hvězdy vysokorozpočtových akčních filmů.

Jen si to vezměme Nebezpečná rychlost a trilogie Matrix patří k vrcholům akčního žánru a tržby všech pokračování jdou hodně přes miliardu dolarů. Navíc tenhle vysportovaný atlet, tedy minimálně ve svých filmech akčního žánru, dokázal, že není jen tupou mlátičkou, ale velmi slušným hercem. Reeves ale nikdy nechtěl kráčet v cestičce akčního bijce a několikrát si odskočil do jiných žánrů a neztratil se ani po boku takových hvězd a charakterních herců jako jsou Jack Nicholson, Diane Keaton nebo Jennifer Connely. V tomto filmu Reeves předvádí především svou muskulaturu a neuvěřitelnou ohebnost, ostatně v Johnu Wickovi pošle podle tvůrců na onen svět pětadevadesát gangsterů!

_

Synáček ruského drogového bosse se rozhodne ukrást starožitné fáro cizímu chlapovi Johnu Wickovi (Keanu Reeves) jen tak z legrace a při návštěvě jeho domu, kde ho ještě pomuchluje kopanci do ksichtu mu také v návalu nevysvětlitelné idiocie zabije i štěně. Chlapec ještě neví, že pes byl posledním dárkem jeho nedávno zemřelé ženy (Bridget Moynahan) a jediným důvodem, proč Wick ještě žije. John Wick se tedy otřepe, sedne do auta a navštíví svého kamaráda s autodílnou pro zločince (John Leguizamo), který mu sdělí identitu nočního útočníka. Wick dříve pro drogového bosse (Michael Nyquist) pracoval a odešel na předčasný odpočinek. Každý věděl, že je to tak nejlepší, protože tuhle mlátičku nikdo dlouho na řetězu neudrží. Asi nepředpokládáte, že by se ti dva domluvili u kávy.

_

Keanu Reeves (Dracula, Temný obraz, 47 roninů, Ďáblův advokát) všechny nebezpečné scény natáčel sám, bez kaskadérů: „Všechno to dělal sám,“ říká producent Basil Iwanyk. „Všechny skoky, střelby z normálních i automatických zbraní, řízení, skoky z budov… všude uvidíte jedině jeho. Snažili jsme se stanovit si číslo, kolik lidí můžete z oprávněného rozhořčení zabít za to, že vám zabili psa a vyplenili dům. A došli jsme k počtu devadesát pět.“

John_Wick_4

Jak vidno, tvůrci se neberou příliš vážně a přiznávají, že chtěli natočit odpočinkový útěkový žánrový film. Režisérem filmu je kaskadér Chad Stahelski, který se s hlavním představitelem zná už nějakou dobu a jsou kamarádi. Pro jejich společný filmeček si zvolili žánr film noir, takže se dočkáte kopanců do ksichtu na zemi, neustálého deště, silných aut a trochu té pověstné béčkové logiky. V rámci žánru je scénář napsaný skutečně skvostně. Film pak táhne silou své aury Keanu Reeves, který si své sólo patřičně užívá a je až neuvěřitelné, že chyběl na plátně v dobrém filmu už tak dlouho. Ostatně on sám snímek propagoval velmi mocně a nebral si přitom servítky směrem k hollywoodským studiím, kteří přestali využívat jeho hereckých služeb.

John_Wick_5

John Wick vznikl jako kamarádský film, jehož investoři se našli až v Číně a do americké, potažmo světové distribuce film zakoupila společnost Lionsgate až po dokončení snímku. Důvěra se vyplatila, diváci si však svůj akční nášup našli a jen v kinech se film zaplatil více, než třikrát. Pokud tedy máte rádi pořádnou staromódní akci a Keanu Reevese, který přebije i občasné lapsy, tak byste neměli být zklamáni.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

 

Přidat komentář

TOPlist