Nejmocnější producenti světa VIII: David Heyman

Takového producenta si každé studio předchází, ostatně když jeho filmy vydělají bez mála 8,5 miliardy dolarů, tak k tomu je řada dobrých důvodů. Zřejmě jste již nějaký jeho film viděli, tak se podívejme na jeho neuvěřitelnou životní dráhu.

heyman1

David Heyman (*26.7.1961, Londýn) pochází z filmařské rodiny, jeho otec byl producent a maminka herečka a producentka. Vystudoval dějiny umění na Harvardu a jako každý správný kunsthistorik pochopil, že dějiny umění jsou krásný koníček a odjel pracovat jako asistent legendárnímu režisérovi Davidu Leanovi na Cestě do Indie. Spektákl podle slavného románu se natáčel od listopadu 1983 do června 1984. Film se stal obrovským kritickým a komerčním úspěchem a Heymanovi otevřel bránu jako kreativnímu producentovi u jeho alma mater Warner Bros. Koncem 80. let se stal víceprezidentem United Artists a pak pochopil, že se postaví na vlastní nohy.

 

Jeho kariéra nezávislého producenta v 90. letech nepřinesla žádný výrazný hit, ale Heyman si osvojil práci producenta a začal chápat své výhody, ale i povinnosti. V roce 1997 založil ve Velké Británii svou společnost Heyday Films a jako jednu z prvních látek se mu hned ten samý rok objevil na stole dosud nepublikovaný rukopis naprosto neznámé J. K. Rowling, který pojednával o obrýleném čaroději Harry Potterovi. Heyman nelenil a zajistil si práva na knihy, které do té doby nikdo neznal, ale on cítil, že by to mohlo být zajímavé.
heyman potter
Tedy zajistil. Jeho londýnskou kancelář platilo studio Warner Bros výměnou za to, že pro ně bude produkovat filmy. Heyman poslal do centrály knihu i s poznámkami a myšlenkou na zajímavý rodinný film. Ovšem nikomu anonymnímu, ale Heymanovu příteli z dětství. Ten byl z projektu nadšený a začal látku prosazovat ve schvalovací mašinérii. Dlužno podotknout, že u Warnerů rozhodně nepanovalo takové nadšení na začátku jako po účetní závěrce posledního dílu. Dokonce se našla řada lidí, která projekt od začátku smetla ze stolu, což bohužel ke kariéře producenta neodmyslitelně patří. Heyman však vytrval.

heyman3

Warneři chtěli od začátku na režijní sesli Stevena Spielberga, který kolem projektu začal kroužit. Jenže čas plynul a Spielberg chtěl dělat raději temnější látky, než návrat k dětskému filmu, což první díl bezesporu byl. Když kniha konečně vyšla a stala se bestsellerem, přestalo studio otálet s přípravami a Heyman odstartoval neuvěřitelnou franšízu.

 

Heyman od začátku série připravoval dva díly najednou a v potaz bral i své herecké představitele. Velkou výhodou bylo, že vybrané děti byly velmi chytré a zodpovědné. Heyman tak nemusel řešit tradiční průšvihy dětských hvězd jako jsou alkohol, drogy a chamtiví rodiče, ale jak zařídit, aby děti nemeškaly ve škole a nepřišly o svůj osobní život. To je zřejmě největší zázrak celé filmové série. Heymanovi se podařilo nemožné. Udržel celou mašinérii z pozice hlavního šéfa na kolech a učinil řadu odvážných rozhodnutí, která se chvílemi mohla jevit jako bláznovská, svěřit třeba třetí díl Alfonso Cuaronovi ve své době nechápal absolutně nikdo nebo řešit potíže úmrtí několika starších herců během filmování. Série je prostě dlouhá a herci nejsou nesmrtelní. Jak všichni víme, série dopadla velkolepě a jejích sedm dílů, z nichž šesté bylo rozděleno do dvou navazujících snímků se stala vrcholem komerční zábavy posledních několika let.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist