Jupiter vychází (2015)

_U7A6921.dng

Jupiter Ascending, režie a scénář: Wachovští, kamera: John Toll, hudba: Michael Giacchino, střih: Alexander Berner, hrají: Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne, Sean Bean

127 minut, 2.35:1, barevný, formát: Codex, Digital, Redcode RAW, formát kopie: D-Cinema

foto: Warner Bros

Film:

Sourozenecký tandem Wachowských, který přinesl na světlo světa trilogii Matrix nebo Atlas mraků natočil hvězdně obsazenou velkorysou sci-fi pohádku Jupiter vychází, která je čistá a upřímná a připomíná filmovou éru, kdy cynismus nebyl společenskou normou.

jupiter_5

Bylo nebylo… V Rusku se potkali dva dobří lidé a zamilovali se do sebe. On byl astronom a chudý jak kostelní myš, ona ho bezmezně milovala. Plodem jejich lásky byla dcera Jupiter, která se však už svého otce nedočkala, protože byl zabit během přepadení jejich bytu. Dnes Jupiter Jones (Mila Kunis) sice sní o hvězdách, ale jejím zaměstnáním je uklízení hotelových toalet. Jenže je skutečně obyčejná dívka, jak si o sobě myslí? Když se jí pokusí zabít skupinka šediváků, objeví se v poslední chvíli Caine (Channing Tatum), geneticky upravený bývalý armádní lovec, jehož úkolem je Jupiter dopravit za členem královské rodiny Titem. Dívce jdou po krku nohsledi krutého kralevice Balema (Eddie Redmayne) a brzy se ukáže proč. Jupiter je totiž urozené krve a již brzy se dozví tajemství našeho vesmíru. Je jasné, že dobrodružství může začít.

JUPITER ASCENDING

Jupiter vychází natočili Wachovští pro studio Warner Bros, které samozřejmě nemá práva na nic ze série Hvězdných válek, jež v souvislosti s tímto filmem někteří recenzenti hojně citují. V jeden moment je však na plátně v koutku vidět regulérně Hvězda smrti. Na druhou stranu Warneři jsou studio, které dalo světu legendární fantasy Nekonečný příběh a byť se to může jevit na první pohled možná absurdně, tak některé společné znaky tyto dva filmy přeci jen mají, ale tak bychom mohli citovat více pohádkových zdrojů. Každopádně se pohybujeme v hájemství moderní pohádky zasazené do prostředí vesmírných království s častými připomínkami naší současnosti – korupce, přemrštělá byrokracie, kšeftování s umělým oplodněním nebo antiaging. Nutno dodat, že nikoli mravokárně, ale se sympatickou humornou nadsázkou.

jupiter_3

Jupiter vychází mělo trochu podceněné datum premiéry, hlavní herečka Mila Kunis (Černá labuť) v době největšího plánovaného PR náporu rodila své první dítě a Eddie Redmayne, ještě nebyl ani zdaleka tak známý, jako je nyní, kdy je žhavým kandidátem na Oskara za film Teorie všeho. Hlavní hrdina Channing Tatum se však loni také objevoval na plátně příliš často a pouštět ho do boje s megahitem loňského léta Jump Street 22 a na podzim s kriticky vřele přijatým sportovním dramatem Foxcatcher (brzy v českých kinech jako Hon na lišku) by bylo velmi nemoudré. Jupiter vychází tak bude měřit síly v únorové konkurenci a dlužno dodat, že letošní rok je pro studio Warner Bros naprosto unikátní. Pokud Jupiter vychází uspěje u diváků bude tak po megahitu Clinta Eastwooda American Sniper dalším příjemným překvapením, zvláště když konkurenční filmy Hacker nebo Mortdecai u diváků zažívají nečekané razantní odmítnutí.

jupiter_4

A proč by Jupiter vychází mohl uspět u diváků? Tak předně kvůli zručně natočeným akčním sekvencím, špičkovým trikům, vynikajícím kostýmům Kym Barret, osudové hudbě stále lepšího Michaela Giacchina a typově sourodému hereckému castingu. Pohled na krásnou Milu Kunis pohorší asi opravdu jen prince krasoně (v jedné české recenzi o ní ovšem vyšlo, že je „nadmíru nesympatická a výrazně necharismatická“) a navíc je nejen podle mě tahle krasavice velmi dobrá herečka, to samé platí o rekovi Channingu Tatumovi a aristokratickém úchylovi v podání Eddieho Redmaynea. Co filmu může uškodit je, že publikum nepochopí pohádkový žánr snímku, ale to samozřejmě ukáže až čas.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist