Oskar 2015 živě na Realfilmu!

oscar-2015

2.52 - Dobré ráno, milí čtenáři. Zahajujeme přímý přenos. Co nás dnes čeká? Nejprve mrkněte na přehled nominací.

2.56 – Letos po dlouhé době nemá udílení Oskarů jednoznačného favorita, přesto se největší šance připisují filmům Chlapectví a Birdman. Oba filmy byly natočeny zajímavou formou. Chlapectví tvořil tým režiséra Richarda Linklatera 12 let a u Birdmana snímali filmaři každou scénu bez viditelných střihů.

whiplash

3.04 – Prvního hereckého Oskara už známe. Držitelem ceny za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli je J.K. Simmons za Whiplash! Děkovačku pojal opravdu mazácky a vtipně, takže všichni volejte mámě a tátovi, že je máte rádi, dobré poselství dnešního večera(rána).

3.08 – Na film Grandhotel Budapešť se v průběhu roku trochu pozapomnělo a nyní se ozývá v plné parádě. První Oskar putuje Mileně Canonero za nejlepší kostýmy.

3.10 – A druhý Oskar pro Grandhotel Budapešť za nejlepší make-up pro Frances Hannon a Marca Couliera.

3.13 – Hodně se o tom spekulovalo, ale nejlepší zahraniční film měl od začátku jasného favorita, který své ambice bezezbytku naplnil. Vítězem je polské drama Ida, které je čistou podívanou, jakou mají akademici rádi, spousta emocí, dokonalé řemeslo a brilantní kamera.“Život je plný překvapení,“ děkuje režisér Pawel Pawlikowski v téměř dvouminutové řeči, kterou nezastaví ani hudba v pozadí:-)

3.20 – Krátkým intrem se představují dva hlavní favoriti na nejlepší film Birdman a Chlapectví. Kdo je Váš favorit? Bookmakeři by jako vítěze rádi viděli Birdmana, ale nebude všechno nakonec trochu jinak?

3.26 – Vraťme se k červenému koberci před Dolby Theater, letošní ročník je poněkud uplakaný, protože příjezd filmových osobností zmáčel déšť. Komu dnes zbydou oči pro pláč?

3.29 – Nejlepší krátkometrážní film je snímek The Phone Call. Pokud máte krátké filmy rádi, nominované filmy uvidíte ve středu a ve čtvrtek tradičně na iShorts, mrkněte na web www.ishorts.eu.

3.37 - A je tu cena pro nejlepší krátkometrážní dokument, kterým je 40 minutový snímek o horké lince pro válečné veterány Crisis Hotline: Veteran Press 1.

3.41 – Vítězové po vyhlašování hned odchází na rozhovor a jejich bezprostřední myšlenky se hned šíří do světa pomocí neskutečně promakané kampaně na twitteru a youtube. Škoda jen, že mobilní aplikace jsou limitované teritoriálně, takže v Čechách se bohužel na video nepodíváme.

3.50 – Tak tohle asi nikdo nečekal. Whiplash má druhého Oskara! Odnáší si ho autoři zvukového mixu.

3.52 – A s prázdnou neodejde ani Americký sniper od Clinta Eastwooda. Oskara dostává za sound editing.

boyhood3

3.56Chlapectví boduje v herecké kategorii. Patricia Arquette si za strhující herecký výkon odnáší zaslouženého Oskara za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Konkurence byla letos opravdu tvrdá. V proslovu upozornila na potřebu rovnoprávnosti žen.VIDEO.

4.08 – A je tu Oskar pro Interstellar za vizuální efekty. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale tenhle film se měl ucházet i o spoustu jiných kategorií, než jen v technických oborech.

4.13 – Nejlepší animovaný snímek je Big Hero 6.

4.25 – A máme tady dalšího Oskara pro nečekaného favorita. Nejlepší výpravu má Grandhotel Budapešť. To už je třetí zářez na pažbě.

4.31 – Oskara za nejlepší kameru si odnáší Emanuel Lubezki za krásně manýristického Birdmana plného neskutečně vypiplaných detailů. Bravo!

4.36 – A nastává dojemný okamžik In memoriam, kdy se vzpomíná na osobnosti, které opustily svět loňský rok. Emotivní okamžik přenosu uvádí Meryl Streep.

4.45 – Tak to je pěkné. Oskara za střih si odnáší film Whiplash a konkrétně Tom Cross. Výborná pecka visí teď na idnesu, kde už předjímají oznamovací větou vítězku kategorie nejlepší herečka. Tak tomu říkám mít křišťálovou kouli a slušnou odvahu:-)

4.55 – Angažovanost u dokumentaristů růži přináší. Film Citizenfour o Edwardu Snowdeunovi patřící k favoritům má cenu za nejlepší celovečerní dokument.

5.07 – Letos je ceremoniál výrazně delší než obvykle, stále čekáme na udílení hlavních kategorií. Kdo se stane vítězem v hlavních hereckých kategoriích, kdo dostane režisérského Oskara a hlavně, kam poputuje soška za nejlepší film? Zatím se vše nese v tradičním humoru s občasnými satirickými šlehy, a to doslova. Jack Black už nás žene pro kožené bičíky, sám už je prý má. Mimochodem 50 odstínů šedi má za 10 dnů promítání výdělek 410 milionů dolarů. OMG!

5.12 – A konečně se dočkal i film Selma producenta Brada Pitta. Film dostává Oskara za nejlepší píseň „Glory„a tradičně ji předává John Travolta, který už mohl potěšit Markétu Irglovou za píseň k filmu Once. Klip vítězné písně.

5.25 – Po hudební vložce Lady Gaga, kdy diváci spontánně střihli standing ovation je tu další Oskar. Nejlepší hudbu podle akademiků složil Alexandre Desplat pro film Grandhotel Budapešť.

5.33 – Oskara za nejlepší původní scénář dostává čtveřice autorů za film Birdman včetně režiséra Iňárritu.

5.36 – A dočkali se i tvůrci Kódu Enigmy. Oskar za nejlepší adaptovaný scénář poputuje na polici ke Grahamu Mooreovi.

5.44 – Tak to je velké překvapení. Oskara za nejlepší režii z rukou Bena Afflecka dostává Alejandro Gonzales Iňárritu za Birdmana. Mexický tvůrce tak potvrzuje současnou vlnu mexických filmařů v Hollywoodu, protože loni vyhrál jeho krajan Alfonso Cuarón. Letos ale nemůže být v této kategorii poražených, protože všichni nominovaní předvedli invenční a brilantní výkony.

TOE8

5.52 – Oskara za nejlepší výkon v hlavní roli získává neskutečný Eddie Redmayne za film Teorie všeho. Brilantní výkon, soustředěnost a ohromné zaujetí pro postavu bylo pro mladého herce jistě výzvou a ocenění mu právem náleží.

6:01 – A vítězem v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli je Julianne Moore za strhující ztvárnění ženy postižené Alzheimerovou chorobou v dramatu Still Alice.

6:06 – A je rozhodnuto. Filmem roku je divadelní Birdman!

Milí čtenáři přejeme vám úspěšný vstup do nového týdne a nenechte si ujít nominované filmy, letošní kvalita byla skutečně mimořádná.

 

Přidat komentář

TOPlist