Teorie všeho (2014)

TOE3

Velká Británie, The Theory of Everything, režie: James Marsh, scénář: Anthony McCarthen podle knihy Jane Hawking, kamera: Benoit Delhomme, střih: Jinx Godfrey, hudba: Johan Johannsson, hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, David Thewlis, Harry Lloyd, Emily Watson

123 minut, 2.35:1, SxS Pro a 16 mm, D-Cinema

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Eddie Redmayne), nominace na Oskara – nejlepší film, scénář, hudba, herečka v hlavní roli (Felicity Jones)

Foto: Focus Features a Cinemart a.s.

Film:

V roce 1963 Stephen Hawking, student kosmologie na věhlasné britské univerzitě v Cambridge (kterého hraje Eddie Redmayne z nejnovější muzikálové verze Les Misérables a hlavní padouch z Jupiter vychází), tvrdě pracuje a je rozhodnutý najít “jednoduché, výmluvné vysvětlení” vesmíru. Jeho vlastní svět se otevírá, když se hluboce zamiluje do spolužačky, studentky umění Jane Wilde (Felicity Jones známá z filmu Vášeň mezi řádky). Ve věku 21 let ale tenhle aktivní zdravý mladík uslyšel diagnózu, která otřásla jeho světem. Zákeřné onemocnění postupně ovládne jeho končetiny a schopnosti a ponechá mu omezenou schopnost řeči a pohybu. Lékaři mu dávali dva roky života.

Janina láska, silná podpora a odhodlání jsou neochvějné, ostatně i přes nepříznivou prognózu se vezmou. S novomanželkou stojící mu neúnavně po boku odmítl Stephen svou diagnózu akceptovat. Jane Stephena povzbuzovala, aby dokončil doktorát, který obsahuje Stephanovu první teorii stvoření vesmíru. Založili rodinu a Stephen s nově získaným doktorátem se pouští do svého nejambicióznějšího vědeckého díla, do studia přesně toho, čeho sám má právě teď velmi málo – času. Zatímco jeho tělo čelilo stále více limitům, mozek pokračoval v objevování vnějších hranic teoretické fyziky. Společně s Jane vzdorují nepřízni osudu, prozkoumávají nové obzory v medicíně a vědě science, a získávají víc, než o čem kdy vůbec snili – vstup do 21. století.

TOE8

Příběh jednoho z největších žijících mozků, proslulého astrofyzika Stephena Hawkinga, a dvou lidí, kteří se vzepřeli nejhorší nepřízni osudu prostřednictvím lásky se jmenuje Teorie všeho. Film je natočený na motivy biografie Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem od Jane Hawking a v den české premiéry už moc dobře víme, že hlavní roli Stephena Hawkinga ztvárněnou Eddiem Redmaynem ocenila Americká akademie umění a věd Oskarem. Nepřidám se k bagatelizování jeho hereckého výkonu ostatními českými kolegy a naopak se připojím k zástupu gratulantů. Je to právě Eddie Redmayne, který filmu vládne svým mimořádným hereckým výkonem. Jeho fyzická proměna a řeč těla dává vzpomenout na mistrovskou kreaci začínajícího Daniela Day Lewise ve filmu Moje levá noha.

Výborně však hraje také Felicity Jones v roli Stephenovi manželky, která si „musí“ vystačit s méně expresivním herectvím a zejména s druhými houslemi. Bez ní by však ztratil smysl a pro diváky by byl jen smutným mementem zákeřné nemoci. Díky vzájemné chemii obou mladých herců je však Teorie všeho překvapivě snesitelným filmem a i přes četné rány osudu je snímek díky romantické linii velmi divácký.

Teorie všeho je film natočený na jistotu. Nejsou v něm žádné viditelné formální exhibice, žádné obrazové kudrlinky ani prvoplánové týrání herců za účelem ždímání emocí, jak je v podobných filmech běžné. Na druhou stranu je snímek řemeslně čistě odvedený snímek podle všeobecně známého příběhu, který minimálně z mého pohledu splnil všechno, co jsem od něj očekával – emotivní příběh s dostatkem faktických dat o zajímavé osobnosti světové vědy, která se může pochlubit výbornými herci. Sami se tedy rozhodněte, zda vám to stojí za plné vstupné.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist