Americký sniper (2014)

American-Sniper1

American Sniper, režie: Clint Eastwood, scénář: Jason Hall podle knihy Chrise Kylea, Scotta McEwena a Jamese Defelice, kamera: Tom Stern, střih: Joel Cox, Gary Roach, hrají: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner

132 minut, 2.35:1, barevný, Codex ARRIRAW (2.8K)

Oskar za nejlepší střih zvuku, nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Bradley Cooper), adaptovaný scénář, střih, mix zvuku

Film:

Téma sniperů řadu lidí přitahuje a filmy s touto tématikou vznikají v kinematografii dlouhodobě. Je ale zajímavé, že málokterý film se zabýval snipery americkými, což změnila ikona amerického filmu Clint Eastwood.

american-sniper3

Knihu Americký sniper, podle které byl napsán filmový scénář napsal odstřelovač Chris Kyle a můžete si ji bez potíží zakoupit i na českém trhu. V letech 1999 až 2009 měl Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Právě tyto válečné memoáry patří mezi vysoce hodnocené tituly literatury faktu, a to jak pro popisy bojových akcí, tak po zobrazení těžkých psychických problémů po skončení bojů.

 

Chris Kyle (Bradley Cooper) je průměrný americký kluk, kterému se v životě nijak dramaticky nedaří. Z jeho přítelkyně se vyklube pěkná mrcha a o nějaké smysluplné kariéře nemůže být ani řeč. Byl vychován v lovecké rodině a od malička to s puškou uměl víc než dobře. Když 11. září uvidí spadnutí dvojčat, rozhodne se narukovat. Po drsném výcviku je přijat do řad mariňáků. Jako odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva je vyslán do Iráku, kde každá chyba znamená potenciální uložení do polstrované bedny.

american-sniper4

Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří zvěsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda“. Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže“. Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout.

 

Výroba filmu byla zahájena již před drahnou dobou a na režisérské sesli se měli vystřídat nejprve David O´Russel a později dokonce i Steven Spielberg. Nakonec se filmu ujal Clint Eastwood, který je zárukou kvality, že film dokončí svižně a v odpovídající kvalitě i z toho důvodu, že si ho skutečný Chris Kyle jako režiséra přál.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist