Cinefil se špatným vkusem: Quentin Tarantino (verze 2015)

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

Když jsem na gymplu napsal seminárku o Quentinu Tarantinovi dívali se na mě jako na totálního imbecila. Všeobecně od něj byl znám jenom jeden film a já jsem už tenkrát své češtinářce vysvětloval, že tenhle chlap změní filmovou branži. Když mě pak vyrazili a mě to bylo úplně jedno, pochopil jsem jednu zásadní věc. Jediná správná cesta je ta vaše. Dnešní profil budeme věnovat absolutnímu magorovi a člověku, který změnil celou filmovou branži Quentinu Tarantinovi.

Nebudu vás zatěžovat zbytečnými faktografickými údaji. Koho vůbec zajímají? Tarantino se narodil v roce 1963 ve státě Tennessee matce, které bylo údajně 16 let. Pravda je taková, že jí bylo zřejmě ještě méně. Narodil se však do řádně sezdaného svazku, i když jí manžel prakticky vzápětí opustil. Quentinovým otčímem se tak stal hudebník Curt Zastoupil. Zastoupil synka pojmenovaného podle postavy ve westernovém seriálu Gunsmoke adoptoval, takže se v občance honosí tímto českým jménem, ale rozhodl se užívat své umělecké jméno po pravém otci Tarantinovi.

Quentin Tarantino

Quentinova matka brala své robě na filmy, které připadaly zajímavé jí, takže se ocitl v raném věku na filmech jako Tělesné vztahy Mikea Nicholse nebo Přání zabít s Charlesem Bronsonem. Když se pak přestěhovali do Los Angeles začal koketovat s herectvím, navštěvoval jakousi hereckou školu a začal pracovat v leteckém průmyslu. To však nebylo nic pro něj a tak nastoupil do videopůjčovny, kde začalo jeho slavné období.

Jenže nenechte se vysmát! Cesta z videopůjčovny k debutu Gauneři trvala celých 8 let! Během této doby Tarantino psal jako o život, sjížděl videokazety všech žánrů, točil amatérské kousky s přáteli a stal se falešným novinářem. Dělal rozhovory se slavnými režiséry a vždy jim pokládal otázku, co by poradili začínajícímu filmaři. Vyzpovídal tak slušnou řádku osobností, Olivera Stonea a Francise Forda Coppolu nevyjímaje. Během této doby také strávil týden v kriminále. Co myslíte, že mohl tento otec všech skvělých novodobých gangsterek udělat? Správně, opakovaně neplatil pokuty za špatné parkování.

Quentin Tarantino

V tomto období si tak napsal do šuplíku scénáře k filmům Takoví normální zabijáci, Pravdivá romance, Gauneři a na zakázku napsal pro kamarády ze zvláštních efektů Od soumraku do úsvitu. Pak vzal 16 mm kameru a s kamarády začal natáčet po spartánsku film Narozeniny mého nejlepšího přítele. Jenže nadšení z vás filmaře neudělá. Scénář ke Gaunerům se ocitl tehdy přes neznámého baleťáka a dnes velmi vlivného producenta Lawrence Bendera na stole Harvey Keitela a ten byl nadšen. O scénáři se zmínil Coppolovi, ten o tom promluvil s George Lucasem a najednou se objevila skupina investorů, kteří dali Tarantinovi do ruky milion dolarů (do ruky samozřejmě ne, bylo to určitě v kufru).

Podmínkou bylo to, že nedotočený film Narozeniny mého nejlepšího přítele zmizí ze světa a že Tarantino neodevzdá scénář nikomu nad IQ 90. Doboví svědci tvrdí, že tolik gramatických chyb ještě v životě neviděli a z toho vznikla také jeho nepříliš lichotivá přezdívka na začátku kariéry – Šílený primitiv z videopůjčovny. Podstatné je, že ještě v průběhu natáčení se byl na place podívat Danny de Vito, který zrovna založil svou produkční firmu Jersey Films. S Tarantinem si okamžitě sedli a De Vito mu povídá:,,Příští film děláš u mě.“ A Tarantino řekl jen, že to je snad jasný.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Přidat komentář

TOPlist