Den zrady (2011)

The Ides of March, USA 2011, režie: George Clooney, scénář: Grant Heslov, George Clooney, Beau Willimon podle divadelní hry Beau Willimona, kamera: Phedon Papamichael, střih: Stephen Mirrione, hrají: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Max Minghella

101 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

MFF v Benátkách – nominace na nejlepší film, nominace na Oskara za nejlepší adaptovaný scénář

Film:

Před čtyřmi lety jsme na Realfilmu vychvalovali snímek Den zrady, který se během uplynulých let zařadil mezi globálně ceněné snímky, které vysílají filmové kanály a stanice zaměřené na kvalitní filmovou tvorbu.

Film natočil George Clooney, který se postavil jak před, tak za kameru. Jeho politická angažovanost je všeobecně známá, proto ani tak nepřekvapí, že se objeví v roli senátora, který by se rád stal prezidentem. Ostatně George Clooney se loni oženil a on sám nevyloučil, že by se ucházel o kandidaturu na prezidenta za demokratickou stranu, kterou dlouhodobě podporuje. Rozhodně však překvapí poselství jeho filmu, jež je v přímém rozporu s jeho názory v době zvolení Baracka Obamy. Rozčarování Ameriky nad zkorumpovaností systému, který prožívala v různých vlnách posledních padesáti let, zejména v období Richarda Nixona a senátora McCartyho dostává v Clooneyho snímku prazvláštní pachuť.

Na druhou stranu, dokazuje to také, že mají USA takovou demokracii, že je dnes možné takový film natočit. Myslete si o tom, co chcete, ale když byla ambice Roberta Sedláčka natočit film o Jiřím Čunkovi, tvrdě narazil. Na druhou stranu jeho aktuální seriál České století však  nepřesvědčilo, že by se jeho pohled nějak výrazně lišil a minimálně závěrečné kapitoly o Václavu Havlovi faktograficky a hlavně filmařsky nebyly dobré.  Je docela bizarní, že Sedláček dnes patří mezi nejzprofanovanější tvůrce v souvislostech se současným prezidentem Milošem Zemanem a jeho státní vyznamenání ho v budoucnu bude pasovat mezi historiky velmi hodnocené tvůrce. Clooney je ovšem velmi majetný muž, má 12 milionů dolarů i ve svém osobním majetku a navíc takové jméno mezi světovými investory, že si může dovolit takový film bez větších potíží zafinancovat sám. Je možná důležité zmínit, že se na filmu producentsky podílel i Leonardo DiCaprio, který ale nakonec natočil ve stejné době s druhým rozčarovaným filmařem Clintem Eastwoodem biografii Hoovera.

Film Den zrady se odehrává pouze v rámci několika hodin a čím méně toho o ději budete vědět, tím lépe pro vás. Od začátku sledujeme zejména mladého idealistického stážistu Stephena Myerse (Ryan Gosling – Drive, Bláznivá, zatracená láska, Okamžik zlomu, V lepší společnosti), který nepříliš fair způsobem zjistí, že jeho zaměstnavatel senátor Morris (George Clooney) nemá čisté svědomí. V průběhu děje se začne prát špinavé prádlo a z minulosti budou vyplývat zapomenutá hříšná tajemství, ve kterých půjde o tradiční americký nešvar, jenž neprozradím ani na mučidlech, protože bych provalil zvrat až v nějaké 40. minutě, a to prostě neudělám.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist