Non-Stop (2014)

N

USA/Francie 2014, režie: Jaume Colet-Serra, scénář: John W. Richardson, Chris Roach, Ryan Engle, kamera: Flavio Martínez Labiano, střih: Jim May, hudba: John Ottman, hrají: Liam Neeson, Julianne Moore, Michelle Dockery, Scott Mc Nairy

106 minut, 2.35:1, barevný

 

Film: 

Ve filmu Non-Stop se Liam Neeson již podruhé pracovně setkal s režisérem Jaumem Colletem-Serrou, který ho předtím obsadil do výborného berlínského thrilleru Neznámý coby muže, který se probouzí z kómatu a zjišťuje, že ho někdo mezitím připravil o identitu a celý jeho život. A v obou příbězích se hrdina dostává do situace, kdy mu nikdo nevěří a stojí sám proti všem. Jelikož si zřejmě sedli, jejich třetí společný film Run All Night nás čeká už velmi brzy, v USA má premiéru už tento čtvrtek 12. března!

„Každých dvacet minut jeden pasažér na palubě tohoto letadla zemře.“ Liam Neeson se v roli osamělého drsného hrdiny našel, což kvitují dlouhodobě zejména spokojení návštěvníci kin. Ve filmu Nonstop je „vzdušný šerif“ Bill Marks, který dostane 40 000 stop nad zemí na palubě letadla SMS zprávu, že buď odešle 150 milionů na účet, nebo každých 20 minut někdo zemře. To už je hodně zkažený pracovní den, ale až si všichni začnou myslet, že ten parchant je právě Liam Neeson, teprve pak se začnou dít věci.

N

Neviditelný terorista ho během letu začne bombardovat esemeskami, v nichž požaduje, aby vláda na jeho tajný účet zaslala 150 milionů dolarů. Jinak každý dvacet minut někoho v letadle zabije. A v tichosti svá slova doloží činem: vzápětí je v letadle nalezena první mrtvola. Po jeho boku se pak v příběhu objeví hned dvě sympatické ženy: Julianne Moore a Michelle Dockery, známá z kultovního seriálu Panství Downtown. Ale může jim doopravdy věřit? Raději ne. V tomhle thrilleru totiž nemůžete věřit nikomu.

P

Producentem filmu, který celý tuhle padesátimilionovou jízdu zorganizoval je stejně jako v předchozích filmech Colleta Serry a Neesona Joel Silver, který si svého kmenového režiséra hýčká. Všechny Serrovy filmy totiž produkoval právě on – Muzeum voskových figurín, Sirotčinec, Neznámý a právě Non-Stop. Silver byl před nedávnem odejit od Warner Bros, kde měl dlouholetý kontrakt a rozešel se i se svým partnerem v byznysu režisérem, ale hlavně producentem Robertem Zemeckisem. Serru si přetáhl s sebou a dlužno dodat, že se jejich aktuálního projektu chytilo studio Universal a již teď je jasné, že určitě nelitují. Non_Stop byl totiž velmi ziskový projekt a jen na vstupném utržil více než čtyřnásobek nákladů.
Celý film se natáčel v letadle Boeing 767-300 a po celou dobu natáčení 60 dnů bylo na place přítomno 200 komparsistů. Tvůrci si také konečně poradili s Neesonovým irským přízvukem, protože na začátku filmu mu vidíme do občanky, kde má místo narození Belfast. Je pochopitelné, že to pak zúročí i v ději. Modří už vědí, pro červené napovím, že řeč je pochopitelně o IRA.

Non-Stop - z natáčení

Non-Stop – z natáčení

Scénář filmu je pořádně zapeklitý, velmi umně pracuje s klišé a nabízí řadu nečekaných zvratů. Formálně oceňuji určitě i animaci 3D smsek, které se velmi vtipně zobrazují třeba na mobilu, který má rozbitý displej. Právě tyto drobnosti svědčí o tom, že si tvůrci s filmem opravdu vyhráli.

Celý film stojí a rozhodně nepadá s Liamem Neesonem, který kromě toho, že je pořádně, jak se hezky česky říká „bad-ass“, při chuti i herecky. Zatímco v Nolanových Batmanech nebo v Lucasově Star Wars hraje při vší úctě na půl plynu, hlavní role mu jednoznačně sluší a náležitě si je užívá. Velmi důstojnou partnerkou je mu čerstvá držitelka Oskara a ostřílená profesionálka Juliane Moore, která zde předvádí ve velmi zajímavě napsané roli solidní výkon. Chemii na place tak dvojice podle svých vlastních slov nemusela vůbec předstírat.

P

Hudbu stejně jako v thrilleru Neznámý obstaral thrillerový specialista John Ottman, kterého jsme zpovídali na Realfilmu v Chotěboři na Soundtraconu John OttmanPřipomeňte si s ním náš rozhovor na kanále Realfilmu na youtube. Každopádně hudba k tomuto thrilleru se opravdu povedla a ve filmu funguje náramně. Ottman zbytečně neexhibuje, ale variuje mistry ladící k tomuto thrilleru nejlépe – autory hudby k filmům od Hitchcocka.

N

Non-Stop je velmi nadprůměrný thriller, který je ideální volbou na slušnou zábavu pro sobotní večer. Oskary od této podívané nečekejte, ostatně v to tvůrci ani nedoufají, ale bavit byste se měli určitě. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist