O filmech s Jamesem Cameronem

James Cameron možná nenatočil mnoho filmů, ale když už stojí za kamerou chce dobýt svět. Je úplně jedno, že jeho filmy jsou nejdražší na světě, vydělají tolik, že to nikoho netrápí, často se navíc ukáže, že jen tak mimochodem vyvinul ještě nějakou technologii, která mění způsob filmového vyprávění.

James Cameron

Proč vyžaduje diváckou pozornost i ve svých dlouhých filmech

 

Na tom snad není nic špatného. Když hrajete videohru a přestanete na vteřinu dávat pozor, jste v prdeli taky.

James Cameron

O tom, co je film Jamese Camerona

 

Titanic? Terminátor? Zvláštní dny nebo Propast? Samozřejmě bych byl nejradši, kdyby to bylo synonymum pro „dobrý film“.

2001-vesmirna-odysea-7

Měl by film 2001: Vesmírná odyssea dnes šanci na úspěch?

 

Pravděpodobně by byl přijatý stejně jako v devětašedesátém. Tudíž vůbec. Ten film nejenže dodnes nevydělal, ale ani nezaplatil své náklady. I kritiky byly tehdy mizerné a dnes to vnímáme jako velkou klasiku.

 

Proč je posedlý oceánem?

 

Takový jsem už od puberty. Potápím se od sedmdesátýho roku a točím od osmdesátýho. Kdykoli ale tyhle dvě svoje velké lásky mohu skloubit, mám velkou radost. Hlavně výprava k vraku Bismarcku byla skvělá (pozn. redakce – dokument Expedition Bismarck pro Discovery). Tři roky jsme vymýšleli speciální zařízení pro průzkum interiérů a šestkrát jsme se potopili skoro do pěti kilometrů. Něco takového tady opravdu ještě nebylo.

James Cameron - filmografie

Proč netočil Terminátora 3

 

Arnold se mě do toho do poslední chvíle pokoušel zatáhnout, ale po pravdě, mě to už nezajímalo. On říkal, že do toho beze mě nepůjde, ale přesvědčil jsem ho. „Prostě to udělej. Řekni si o prachů jako sraček a natoč to.“ A to taky udělal. Řekl jsem mu, ať nebere žádný honorář, který nezačíná trojkou.

James Cameron

Měli by být filmaři pionýři?

 

Záleží na tom, jakou kariéru chcete mít. Víte průkopníky poznáte podle toho, že jim ze zad trčí šípy (smích). Otázka, kterou si musíte položit, zní:“Chci zapadat do naolejované mašiny mainstreamového filmu?“ A na kladné odpovědi není nic špatného, sám jsem si tím prošel. Je skvělý pocit rozdat si to s přímou konkurencí a rozmáčknout jí jako brouka. Zkrátka jde o to, co vás uspokojuje.

Podobné články:

O filmech s Ridley Scottem

O filmech s Francisem Fordem Coppolou

Přidat komentář

TOPlist