Odhalili nezávislí filmaři sériového vraha a co otázka etiky?

Zpráva o možném usvědčení realitního podnikatele zaměstnává právníky HBO, policisty, státní zástupce i rodiny pozůstalých. Dokument The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst není běžná biografie.

robert-durst-the-jinx

Aktuální dokumentaristika, potažmo dokumenty s kriminální tématikou patří k nejtěžším žánrům, tvůrci musí operovat s mnoha výpověďmi a často se dostávají i do křížku s policií. Vzpomeňme na legendární film Errola Morrise Tenká modra linie, kdy dokumentarista zjistil, že odsouzenec k trestu smrti nejenže vraždu nespáchal, ale během několika hektických dnů Morris osobně vraha vypátral a předal policii. Šestidílný dokument známého Andrewa Jareckiho (V lepší společnosti) mapuje životní osudy realitního podnikatele Roberta Dursta, jehož cestu k milionům dolarů obklopila aura podezření z vraždy manželky, milenky atd. Nikdy mu nikdo nic neprokázal.

The-Jinx-Key-ArtFinal

Filmaři a žurnalisti v jednom se od roku 2012 s Durstem scházeli a na jednom sezení ho natočili, jak v domnění, že ho nikdo nenahrává pronáší větu, že ho maji a že zabil všechny ty lidi. Jarecki na to konto vyhodil celý štáb a inkriminovanou pasáž schoval do trezoru. Pak natáčel s novými lidmi pokračování celého projektu.Když bylo vše hotovo a sestříháno, materiál předal policii a práva na vysílání prodal HBO.

Jarecki si je dobře vědom, že má v ruce hit, takové PR jistě přišlo vhod, na druhou stranu přestal dávat rozhovory a právníci jsou v plné polní. Debata zda měl materiál předat policii okamžitě je jistě opodstatněná, na druhou stranu cesta k usvědčení, pokud bude, ještě potrvá. Jisté je, že dokumentární série The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst diváky zaujala a má velmi vysoké hodnocení. Jak se bude situace vyvíjet budeme průběžně sledovat.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist