Sir Sean Connery

Tvrdit o Seanu Connerym, že je herec asi úplně nevystihuje jeho podstatu. Říct o něm, že je hvězda ho také nevystihuje, protože na hvězdu je až příliš dobrý herec. Byl představitel nejslavnějšího agenta, hrál mnoho rozdílných charakterních postav, zažil roky v ústraní a jeho perfekcionismus je pověstný.

skala 2

Narodil se 25. 8. 1930 v Edinburgu a pokud věříte na numerologii, naleznete už jen málo důraznějších kombinací. V jeho datu narození se skrývají tři roviny – logiky a racionálního uvažování, vášně a odhodlání, celkově je to pak člověk řízený duchovnem a jeho hlavní lidskou hodnotou, kterou klade nade vše je přátelství.

 

Conneryho počátky kariéry byly svízelné a trvalo více než jedno desetiletí, než si vysloužil diváckou pozornost. Pohyboval se v televizních produkcích BBC, točil epizodní role ve filmech a objevil se i v menší roli v legendárním filmu Nejdelší den o Invazi spojenců v Normandii, pod kterou je podepsáno hned pět režisérů.

 

Jeho hvězdný osud začal ještě bez jeho přítomnosti na jedné poradě United Artists v Paříži, kde vedení společnosti řešilo, jaké filmy chce točit, aby byli všichni spokojení a bylo na výplaty pro 2000 zaměstnanců. Pražský rodák Norbert Auerbach tehdy řekl, že se mu líbí knihy Iana Fleminga o agentovi Jamesi Bondovi, které spojují dobrodružství a humor. U stolu seděli také pánové Broccoli a Salzmann, těm se nápad líbil a společně s United Artist si na půl zakoupili práva na všechny Flemingovy knihy.

Dr.No_1

První bondovka se jmenovala Dr. No (1962), stála 2 a půl milionu dolarů, což nebylo až tak málo peněz. Do hlavní role byl vybrán Sean Connery, který chtěl prorazit a byl velmi flexibilní. Do propagace filmu dal vše a na rozdíl od režiséra pochopil, že hraje v naprosté ptákovině. Režisérem byl Terence Young, anglický gentleman libující si v krásných oblecích, vždy obklopen krásnými ženami a popijející drahá vína. Po skončení filmu na londýnské předpremiéře Youngovy tekly po tvářích slzy. Na otázku proč brečí, odpověděl, že se lidé během projekce smáli. Bral to zkrátka moc vážně a nepochopil nadsázku. Na druhou stranu, možná právě tím byl první film tak úspěšný, lidi si nadsázku domysleli sami a hlavní herec jim to rozhodně usnadnil. Povšimněte si neustále zdviženého obočí Seana Conneryho, kterým dával jasně najevo, co si o celé té show myslí.

 

Film měl ohromný úspěch a studio se rozhodlo pro odvážný plán. Každé dva roky uvede do kin nové pokračování. Hrát se bude ve stejných kinech, vždy přijedou hlavní představitelé i aktuální Bond girls. Sean Connery do této mašinerie vstoupil dobrovolně a zřejmě si na začátku ani neuvědomoval, do jaké škatulky ho role Jamese Bonda přivede. Následovaly oficiální bondovky Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jenom dvakrát (1967) a Diamanty jsou věčné (1971).

 

S přibývajícími lety bylo pro Conneryho čím dál obtížnější se do role agenta Jamese Bonda vrátit. Škatulka ho svazovala od „normální“ herecké kariéry a stereotyp nebyl nikdy jeho šálek čaje. I v éře Jamese Bonda však sklízel zasloužené vavříny.

Sidney Lumet - filmografie

Jeden z prvních Conneryho hereckých úspěchů je slavné britské drama Pahorek (The Hill), které natočil Conneryho dvorní režisér Sidney Lumet v roce 1965. Film se odehrává za II. světové války v kárném zařízení pro britské vojáky v libyjské poušti. Sadistický velitel, seržant Williams (Ian Hendry) ještě více zhoršuje příšerné podmínky v táboře. Každý den nutí vojáky stavět z písku vysoký kopec (pahorek) v naději, že pokud budou schopni absolvovat takovou pakárnu, žádný jiný rozkaz už jim nepřijde tak hloupý, aby ho neuposlechli.

 

Slavný snímek upoutal již ve své době, když se dostal do výběru na Zlatou palmu V Cannes, odkud si film odnesl prestižní cenu za scénář. Film byla také nominován na řadu výročních cen BAFTA pro nejlepší britský film.

Pages: 1 2 3 4 5

Přidat komentář

TOPlist