Skála (1996)

Nejmocnější producenti I : Jerry Bruckheimer

The Rock, USA 1996, režie: Michael Bay, scénář: David Weisberg, Douglas Cook, Mark Rosner, kamera: John Scheartzmann, hudba: Nick Glennie Smith, Hans Zimmer, střih: Richard Francis-Bruce, hrají: Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, David Morse, William Forsythe, Tony Todd, Michael Biehn

136 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný (Technicolor)

Nominace na Oskara – nejlepší zvuk

Film:

Generál Hummel (Ed Harris) obsadí s bandou žoldáků Alcatraz a vyhrožuje, že odpálí rakety s biologickou zbraní na San Francisco. Požaduje odškodnění americkým vojákům, kteří zemřeli při plnění tajných operací. FBI je v pohotovosti a povolá do akce biochemika Stanleyho Goodspeeda (Nicolas Cage – Špatnej poldaHon na čarodějniceHadí oči,Proroctví,Obchodník se smrtí, Leaving Las Vegas), který se právě dozví, že jeho dívka čeká dítě. Womack, který celé akci šéfuje se nakonec rozhodne povolat speciální komando a vysloužilého britského agenta Johna Masona (Sean Connery – Outland), který hnije ve vězení již celou řadu let a který jako jediný člověk utekl z Alcatrazu. Karty jsou rozdány a akce může začít.

Filmoví producenti Jerry Bruckheimer a Don Simpson byli jako tvůrci akčních spektáklů velmi proslulí. Hitem Skála se vrátili na svůj absolutní vrchol a připomněli, že si umí najít někoho kdo pro ně natočí velkolepou inteligentní zábavu, která má šanci oslovit širokou vrstvu diváků.

Tím zlatým teletem se ukázal režisér Michael Bay, který měl za sebou hit Mizerové s Martinem Lawrencem a Willem Smithem. Tentokrát si zvolil do obsazení Seana Conneryho, Nicolase Cage a Eda Harrise, tři charakterní herce, kteří si občas také slušně zatrénují, ale jejichž srdce patří spíše náročnějším charakterům. Volno si však nevybrali a vytvořili tak nezapomenutelné akční dílo, které má to nejlepší, co do žánru patří.

Natáčení Skály probíhalo v San Franciscu v době, kdy toto město nebylo ještě zdaleka tak využívané jako právě po tomto filmu. V historii však nalezneme hned několik ikonických postav – detektiva Franka Bullita v podání Stevea McQueena a samozřejmě Drsného Harryho alias Clinta Eastwooda. Vzhledem k tomu, že nedaleko města se také nachází slavná věznice Alcatraz, bylo třeba přijít s něčím originálnějším než jen dalším Útěkem z vězení. Filmaři si proto zvolili invenční variantu dobývání vězení a jak jinak jinak, než s vězněm v čele. Vzhledem k tomu, že z vězení prokazatelně nikdo v minulosti neutekl, bylo na místě vymyslet si také dobrodružnou historku. Spásný nápad přišel v obsazení Seana Conneryho, kterému byla role doslova přepsána na tělo. Connery tak může mezi spektakulárními výbuchy vykřikovat hlášky typu:,,Všechno? Vítězové to bez keců udělaj královně.“,,Nevím kam to vede, ale všechny cesty vedou do Říma.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist