Citlivý režisér Lasse Halström

casa1

Tím prvním je drama Žít po svém s morousem Robertem Redfordem, který kritika tak sestřelila, že by si člověk mohl myslet, že je to peklo, ale zdaleka tomu tak není. Příběh o domácím násilí a ranách osudu dále ještě s Morganem Freemanem a Jennifer Lopez vůbec není špatné. Tím druhým průšvihem je drahý Casanova s Heathem Ledgerem, který je dobrodružnou romantickou komedií a opět se nesetkal s jednoznačně kladným přijetím.

Lasse Halström se později spřáhnul s Richardem Gerem, se kterým natočil hned dva filmy a přestože v Americe nepatřily k hitům ve světě brali diváci kina útokem a zejména druhý film je doják na ntou, ale nepředbíhejme.

První jejich spolupráce se jmenovala Hoax, český distribuční název je Skandál. Film podle skutečné události o chlápkovi, který kvůli penězům zfalšoval biografii o kontroverzním americkém boháči a dobrodruhovi Howardu Hughesovi se sice zapsal dobře u kritiky, ale propadl u diváků.

hachi

Další projekt je však snímek Hačiko: Příběh psa (2009) dojemný snímek o pánovi a jeho věrném pejskovi, který ho čekal na nádraží ještě drahnou dobu poté, co zemřel. Film nikdy neběžel v amerických kinech, ale po světě se stal kasaštykem.

I to vedlo k jeho angažmá na adaptaci Nicolase Sparkse, konkrétně na Milý Johne (2010) s Channingem Tatumem a Amandou Seyfried. Červená knihovna byla nejen v Americe hitem.

Pak si Halström odskočil do britské produkce s filmem Lov lososů v Jemenu.
Dr. Fred Jones (Ewan McGregor – Muž ve stínu,Muži, co zírají na kozy) je typická ukázka vědce ze slonovinové věže, který je navíc dobře živ ze státního rozpočtu. Jeho největším koníčkem je utahovat si ze svého líného a natvrdlého šéfa. Jednoho dne dostane rozkaz z nejvyšších britských kruhů, aby v Jemenu vysadil lososy a započal tak jejich úspěšný chov. Kravinu na ntou podporuje sám premiér, který má jak jinak za sebou sexuální skandál a jeho vedoucí PR (Kristin Scott Thomas – Anglický pacient,Zaříkávač koní) se už raději ani podrobně neptá, zda s mužem, koněm či trabantem. Akční šéfová se rozhodne spojit problémy s užitečným řešením ála Vrtěti psem. Z premiéra udělá vášnivého rybáře a každého naštvaného obyvatele Británie, který miluje rybolov nakrmí exotickou historkou o úspěšném rybolovů lososů v Jemenu.

Je celkem jasné, že vše je neuvěřitelná blbost a nejvíce je to patrné samotnému Dr. Jonesovi, který se nechce na podobné šaškárně podílet. Odpověď od jeho zaměstnavatele je jasná, když nepůjdeš, tak půjdeš. Jenže jemenský šejk (Amr Waked) není až takový blbec a asistentka je téměř ideální žena (Emily Blunt – Vlkodlak a Správci osudu), ale v cestě je spousta překážek – teroristi, vláda a ambiciózní manželka.

Film Lov lososů v Jemenu je literární adaptací Paula Tardaye a dojde opět na to, co máme od Hallströma nejraději – laskavou člověčinu a nepřeslazenou romantiku. Román z roku 2006 okouzlil kritiku důvtipným spojením komediálních a dramatických prvků, milostného příběhu a štiplavé politické satiry, kterou ale Halström výrazně redukoval.

Pages: 1 2 3 4 5

Přidat komentář

TOPlist